Šéf Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Lars Klingbeil povedal bulvárnemu denníku Bild, že strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) je útokom na krajinu a že nová nemecká vláda zváži jej zákaz.
Nemecká civilná kontrarozviedka dnes AfD označila za preukázateľne extrémistickú stranu. Jej vedenie to považuje za politicky motivovaný krok.
Útok na Nemecko
"AfD je útokom na Nemecko. Chcú inú krajinu, chcú zničiť našu demokraciu. A my to musíme brať veľmi vážne," povedal Bildu Klingbeil, ktorý by mal v budúcej nemeckej vláde zastávať post ministra financií.
Podľa neho nemecké úrady preskúmajú, či začnú konanie o zákaze AfD po tom, čo ju Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV) charakterizoval ako stranu s preukázateľne pravicovo extrémistickými snahami.
Úrad doteraz AfD považoval za podozrivú, v dnešnom vyhlásení však uviedol, že sa potvrdilo podozrenie, že strana robí kroky namierené proti slobodnému a demokratickému usporiadaniu krajiny.
Končiaci sociálnodemokratický kancelár Olaf Scholz varoval pred unáhlenou snahou zakázať AfD. Strana skončila vo februárových predčasných voľbách v Nemecku druhá za víťaznou konzervatívnou úniou CDU/CSU.
Populárna na východe
AfD, ktorú ostatné parlamentné strany označujú za populistickú až krajne pravicovú, sa teší obzvlášť na východe Nemecka značnej obľube. V Durínsku, Sasku a Sasku-Anhaltsku ju tamojšie zemské kontrarozviedky evidujú ako stranu s preukázateľne extrémistickými snahami, v ďalších niekoľkých regiónoch ju potom z krajne pravicových aktivít podozrievajú.
Kvôli kontroverzným postojom k nemeckej nacistickej minulosti a ostro vyhraneným názorom na migráciu, moslimov či menšiny chce časť spolkových poslancov, aby ústavný súd stranu AfD zakázal.
K podobnému kroku, ktorý má však podľa médií len malú šancu na úspech, vyzývajú aj rôzne aktivistické organizácie.