Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Kallasová vyzvala USA na rázne kroky proti Rusku, ak nepristúpi na prímerie

20.05.2025, 11:43
Autor:
TASRTASR

Trump po telefonáte so svojím ruským náprotivkom oznámil, že Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a o ukončení vojny. Putin však jeho výzvu na bezpodmienečné prímerie odmietol.

Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Kaja Kallasová v utorok vyzvala Spojené štáty, aby podnikli rázne kroky proti Rusku v prípade, že Moskva nepristúpi na prímerie vo vojne na Ukrajine. Informuje o tom agentúra AFP.

„Amerika povedala, že ak Rusko nepristúpi na bezpodmienečné prímerie, budú z toho vyplývať následky. Takže chceme vidieť tie následky aj zo strany USA,“ vyhlásila Kallasová pred stretnutím ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Bruseli.

Americký prezident Donald Trump po viac ako dvojhodinovom pondelkovom telefonáte so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom oznámil, že Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a o ukončení vojny. Ruský prezident však jeho výzvu na bezpodmienečné prímerie odmietol.

image

Putin hrá len o čas, Európa musí zvýšiť tlak, vyhlásil nemecký minister

Nemecký minister obrany Boris Pistorius označil telefonát medzi oboma lídrami za dôkaz, že Putin nemá skutočný záujem o mier. „Stále nie je pripravený na ústupky, hovorí len o prímerí podľa svojich podmienok,“ poznamenal Pistorius.

Nový nemecký kancelár Friedrich Merz po samostatnom rozhovore medzi Trumpom a európskymi lídrami v pondelok uviedol, že EÚ zvýši tlak na Moskvu prostredníctvom ďalších sankcií.

Rada EÚ má v utorok formálne prijať sedemnásty balík sankcií proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu, pričom sa zameriava najmä na tzv. „tieňovú flotilu“, ktorú Rusko využíva na obchádzanie sankcií pre vývoz ropy.

O ďalšom, v poradí osemnástom balíku reštrikcií Únie proti Moskve sa už začalo diskutovať. „Pokračujeme v práci na ďalšom silnom balíku sankcií, aby sme vyvinuli väčší tlak na Rusko a prinútili ho chcieť mier... Ide o sankcie týkajúce sa obmedzenia cien ropy, energetiky, ale aj bankového sektora - sankcie, ktoré poškodia ruskú ekonomiku,“ spresnila Kallasová.

01 - Modified: 2025-05-20 05:39:50 - Feat.: 1 - Title: Putin a Trump hovorili aj osobnom stretnutí Putina a Zelenského, uviedol Kremeľ 02 - Modified: 2025-05-19 21:43:21 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj odmietol stiahnuť ukrajinské vojská ako požadovalo Rusko. Je to ústavná povinnosť vojakov, tvrdí 03 - Modified: 2025-05-19 19:53:12 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina chce schôdzku s USA, Ruskom, EÚ a Britániou, vyhlásil Zelenskyj 04 - Modified: 2025-05-19 19:33:06 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj vyzval Trumpa na sprísnenie sankcií, ak Putin nepristúpi na prímerie, píše AFP 05 - Modified: 2025-05-19 18:07:01 - Feat.: 1 - Title: Rusko a Ukrajina okamžite začnú rokovania o prímerí a konci vojny, vyhlásil Trump 06 - Modified: 2025-05-19 18:03:31 - Feat.: 1 - Title: Rusko chce pracovať s Ukrajinou na memorande o mierových rozhovoroch, vyhlásil Putin po telefonáte s Trumpom
01 - Modified: 2025-06-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Ruský „národný crossover" má konečne tvár. Ide proti prúdu a sľubuje revolúciu za babku 02 - Modified: 2025-06-20 20:53:54 - Feat.: - Title: Akcie v USA prevažne oslabovali, investorov znepokojuje konflikt Izraela s Iránom 03 - Modified: 2025-06-20 19:51:02 - Feat.: - Title: Putin pohŕda mierom, tvrdí Kyjev. Ukrajina vyzýva na prísnejšie sankcie po jeho vyjadreniach 04 - Modified: 2025-06-20 17:11:40 - Feat.: - Title: Bundeswehr bije na poplach: Rusko sa pripravuje na konflikt s NATO, je existenčnou hrozbou pre celú Európu 05 - Modified: 2025-06-20 16:37:16 - Feat.: - Title: Rusko sa neusiluje o kapituláciu Ukrajiny, tvrdil Putin na petrohradskom fóre
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. jún 2025 01:21