generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi. FOTO: Reuters
StoryEditor

Irán má kapacity na obnovenie jadrových zariadení, tvrdí šéf atómovej agentúry

25.06.2025, 14:52
Autor:
TASRTASR

Šéf dozornej agentúry OSN poukázal na to, že niektoré časti iránskej nukleárnej infraštruktúry neboli pri izraelských a amerických útokoch zničené.

Irán je schopný obnoviť zničené jadrové zariadenia, má na to potrebné technické znalosti a priemyselné kapacity. Uviedol to v stredu generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi, informuje agentúra DPA.

Šéf dozornej agentúry OSN poukázal na to, že niektoré časti iránskej nukleárnej infraštruktúry neboli pri izraelských a amerických útokoch zničené. K otázke, či útoky vrátili jadrový program Teheránu späť o roky alebo len niekoľko mesiacov, sa odmietol vyjadriť.

„Nepáči sa mi prístup, keď sa na to pozeráme ako na presýpacie hodiny,“ povedal Grossi. „Vojenské operácie majú vlastnú logiku a ja tu nie som na to, aby som hodnotil, či boli dobré alebo zlé. Sme v situácii, v akej sme,“ uviedol. Podľa neho je teraz dôležité pracovať s Iránom na dlhodobých riešeniach.

image

Polnočné kladivo: Úder siedmich neviditeľných bombardérov. Skôr, než sa v Teheráne spamätali, bolo po všetkom

Za naliehavo potrebné označil obnovenie jadrových inšpekcií v Iráne. „To má najvyššiu prioritu,“ zdôraznil šéf MAAE, avšak priznal, že preskúmať objekty poškodené útokmi je náročné vzhľadom na trosky, možné nevybuchnuté bomby či riziko ožiarenia.

Parlament v Teheráne v stredu rozhodol o dočasnom prerušení spolupráce s MAAE, tento krok si však vyžaduje súhlas Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť a Rady strážcov. Grossi sa k tejto záležitosti výslovne nevyjadril. MAAE má podľa neho záujem najmä overiť, kde sa v Iráne nachádza vysoko obohatený urán.

Grossi hovoril s novinármi popri mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady rakúskej vlády, na ktorom sa v stredu zúčastnil. Následne odcestoval do Francúzska na rozhovory s prezidentom Emmanuelom Macronom. Podľa vlastných slov chce otázku inšpekcií prebrať s európskymi lídrami.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. január 2026 08:08