Salvádorčan Kilmar Armando Abrego Garcia. FOTO: REUTERS
StoryEditor

Neprávom deportovaného Salvádorčana vo väzení bili a psychicky mučili, tvrdia jeho právnici

04.07.2025, 08:53
Autor:
TASRTASR

Abrego Garcia, ktorý je ženatý s americkou občiankou a žil v štáte Maryland, bol medzitým vrátený do USA, kde čelí obvineniam z prevádzačstva v Tennessee.

Salvádorčan Kilmar Armando Abrego Garcia, ktorého USA omylom deportovali do salvádorskej väznice s maximálnym stupňom stráženia (CECOT), bol vo väzení zbitý a psychicky mučený, trpel nedostatkom spánku i stravy. Podľa agentúry AFP to uviedli mužovi právnici.

Americké ministerstvo spravodlivosti neskôr priznalo, že k deportácii došlo v dôsledku „administratívnej chyby“.

Abrego Garcia, ktorý je ženatý s americkou občiankou a žil v štáte Maryland, bol medzitým vrátený do USA, kde čelí obvineniam z prevádzačstva v Tennessee.

image

Pentagón schválil nasadenie námornej pechoty na Floride, chce tak podporiť imigračné razie ICE

Jeho právnici tvrdia, že pri príchode do CECOT ho stráže bili, nútili k dlhému kľačaniu bez možností ísť na toaletu. Spával na kovových posteliach bez matracov v preplnenej cele bez okien. Počas dvoch týždňov schudol 14 kilogramov.

Salvádorský prezident Nayib Bukele tieto obvinenia odmietol a tvrdil, že muž počas väzby dokonca pribral.

Abrego Garcia bol medzi 23 Salvádorčanmi a 238 Venezuelčanmi, ktorých USA deportovali 15. marca s odvolaním sa na zákon Alien Enemies Act z roku 1798. Najvyšší súd USA v máji deportácie podľa tohto zákona pozastavil. Abregovi Garciovi právnici v Tennessee však teraz prekvapujúco žiadajú, aby súd oddialil prepustenie ich mandanta na slobodu - obávajú sa totiž jeho ďalšej neoprávnenej deportácie, doplnila AFP.

01 - Modified: 2025-06-06 21:17:52 - Feat.: 1 - Title: Do USA sa vrátil neprávom deportovaný občan Salvádoru, bude tu však čeliť obvineniam 02 - Modified: 2025-05-05 13:58:27 - Feat.: 1 - Title: Rwanda a Washington rokujú o dohode o prijímaní migrantov z USA 03 - Modified: 2025-05-01 22:30:36 - Feat.: 1 - Title: Trumpova vláda použila starý zákon na deportácie Venezuelčanov nelegálne, rozhodol sudca 04 - Modified: 2025-04-25 14:05:37 - Feat.: 1 - Title: Trump dal najavo, že by deportoval zločincov s americkým občianstvom, keby to šlo
01 - Modified: 2025-07-19 06:33:32 - Feat.: - Title: Venezuela repatriovala sedem detí, ktoré zostali v USA po deportácii rodičov 02 - Modified: 2025-07-19 06:10:47 - Feat.: - Title: Venezuela vymenila desať Američanov za svojich občanov väznených v Salvádore po deportácii z USA 03 - Modified: 2025-07-19 05:49:21 - Feat.: - Title: Izrael žiada USA, aby presvedčili iné štáty, aby prijali Palestínčanov z Gazy. Väčšina budov je zničená 04 - Modified: 2025-07-19 05:13:58 - Feat.: - Title: Trump zažaloval WSJ kvôli článku o jeho väzbách na Epsteina, žiada desať miliárd dolárov 05 - Modified: 2025-07-18 22:00:00 - Feat.: - Title: Čína je „cool“. Jej popularita vo svete rastie a mladí ju obdivujú aj napriek režimu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. júl 2025 08:33