Policajt a člen Špeciálnej mobilnej protidrogovej skupiny stoja v budove Národného súdu počas pojednávania o vydaní ekvádorského vodcu gangu Joseho Adolfa Maciasa, známeho ako Fito. FOTO: Reuters
StoryEditor

Ekvádor vydal do USA drogového bosa Fita

21.07.2025, 06:40
Autor:
TASRTASR

Podľa údajov vlády v súčasnosti cez ekvádorské prístavy prechádza viac ako 70 percent všetkého kokaínu na svete. Vlani zaistili v Ekvádore rekordných 294 ton drog, najmä kokaínu.

Ekvádorská vláda v nedeľu vydala do Spojených štátov obchodníka s drogami Josého Adolfa Macíasa Villamara prezývaného Fito. Stalo sa tak mesiac po tom, čo ho zadržali po vlaňajšom úteku z väznice s maximálnym stupňom stráženia. Uviedla to ekvádorská väzenská správa (SNAI), informovala agentúra AFP.

Macías Villamar utiekol z väznice v Guayaquile začiatkom roka 2024 a bol znovu zadržaný 25. júna v prístavnom meste Manta. Americká prokuratúra ho v neprítomnosti obvinila v siedmich bodoch z obchodovania s drogami, sprisahania a trestných činov súvisiacich so strelnými zbraňami vrátane ich pašovania. V prípade uznania za vinného mu hrozí doživotný trest odňatia slobody.

Macías Villamar, bývalý taxikár, minulý týždeň na súde v Quite súhlasil so svojím vydaním do Spojených štátov. Je prvým Ekvádorčanom vydaným do zahraničia od minulého roka, keď občania v referende schválili návrhy prezidenta Daniela Nobou na posilnenie boja proti zločineckým skupinám.

Podľa americkej prokuratúry Villamarov gang Los Choneros spolupracuje s neslávne známym mexickým kartelom Sinaloa a kontroluje kľúčové pašerácke trasy medzi Južnou Amerikou a Spojenými štátmi.

Po úteku Macíasa Villamara z väzenia sa násilie páchané gangmi v Ekvádore vystupňovalo. V dôsledku toho prezident Daniel Noboa vyhlásil v celej krajine niekoľkomesačný výnimočný stav. Násilie však nepoľavilo: Ozbrojení a maskovaní muži vtrhli začiatkom januára počas živého vysielania do štúdia štátnej televíznej stanice TC v Guayaquile a na krátky čas zajali niekoľko novinárov a ďalších zamestnancov.

Podľa údajov vlády v súčasnosti cez ekvádorské prístavy prechádza viac ako 70 percent všetkého kokaínu na svete. Vlani zaistili v Ekvádore rekordných 294 ton drog, najmä kokaínu.

01 - Modified: 2025-12-19 20:55:52 - Feat.: - Title: Sýrsky prezident Šara privítal zrušenie amerických sankcií voči jeho krajine. Trumpovi sa poďakoval 02 - Modified: 2025-12-19 19:38:05 - Feat.: - Title: Naratív, že sa USA usilujú niečo Ukrajine vnucovať, je smiešny. Sami musia uzatvoriť dohodu, vraví Rubio 03 - Modified: 2025-12-19 18:23:50 - Feat.: - Title: Vdova po Kirkovi podporila kandidatúru Vancea v prezidentských voľbách. Na svojej strane má Turning point 04 - Modified: 2025-12-19 17:49:23 - Feat.: - Title: Trumpova vláda sa odvolala proti rozhodnutiu súdu o financovaní Harvardu 05 - Modified: 2025-12-19 16:12:58 - Feat.: - Title: Witkoff sa stretne s poradcami pre národnú bezpečnosť Ukrajiny a krajín E3
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
19. december 2025 23:40