Vysokopostavený čínsky diplomat Liou Ťien-čchao, ktorý bol vnímaný ako možný adept na budúceho ministra zahraničia, bol zadržaný čínskymi úradmi a odvedený na výsluch. Píše o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na informované zdroje.
Veterán čínskej diplomacie, ktorý zároveň bojoval proti korupcii v rámci Komunistickej strany Číny, v posledných rokoch viedol medzinárodné oddelenie strany. To má na starosti vzťahy so zahraničnými politickými stranami a socialistickými štátmi. Od nástupu do tejto funkcie v roku 2022 Liou navštívil viac ako 20 krajín a stretol sa s predstaviteľmi viac ako 160 štátov.
Šesťdesiatjedenročného Lioua zadržali podľa zdrojov WSJ po tom, ako sa na konci júla vrátil do Pekingu zo zahraničnej služobnej cesty.
Jeho nabitý program, najmä stretnutie s bývalým šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom vo Washingtone, vyvolával dojem, že je niekdajší veľvyslanec a ministerský hovorca pripravovaný na post budúceho ministra zahraničia.
Liou je najvyššie postavený diplomat, ktorý v Číne čelí vyšetrovaniu, od roku 2023, keď bol odvolaný Čchin Kang. Stalo sa tak po špekuláciách, že mal vtedajší minister zahraničia a chránenec prezidenta Si Ťin-pchinga mimomanželský pomer.
Liouove posledné pracovné cesty viedli do Singapuru, Juhoafrickej republiky a Alžírska.
Liou vyštudoval angličtinu na Pekinskej univerzite zahraničných štúdií a medzinárodné vzťahy na Oxfordskej univerzite. Po štúdiách nastúpil ako prekladateľ na ministerstve zahraničných vecí. Pôsobil na čínskej misii v Británii a neskôr sa stal veľvyslancom v Indonézii a na Filipínach.
