Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb zaznamenalo rekordný počet epidémií chorôb prenášaných komármi. FOTO: Reuters
StoryEditor

Európa vstupuje do novej fázy, zaznamenali rekordný výskyt chorôb prenášaných komármi

20.08.2025, 16:26
Autor:
TASRTASR

Európa čelí dlhším a intenzívnejším obdobiam, keď dochádza k prenosu chorôb prostredníctvom komárov. Tento posun je podľa odborníkov spôsobený klimatickými a environmentálnymi faktormi.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) tento rok na kontinente zaznamenalo rekordný počet epidémií chorôb prenášaných komármi, ako sú chikungunya či vírus západonílskej horúčky. Podľa ECDC k tomuto vzostupu prispieva zmena klímy, čím zároveň vzniká takzvaný nový normál. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa ECDC Európa čelí dlhším a intenzívnejším obdobiam, keď dochádza k prenosu chorôb prostredníctvom komárov.

ECDC objasnilo, že tento posun je spôsobený klimatickými a environmentálnymi faktormi, ako sú rastúce teploty, dlhšie letá, miernejšie zimy a zmeny v zrážkových vzoroch. „Ide o podmienky, ktoré vytvárajú priaznivé prostredie pre množenie komárov a šírenie vírusov,“ uviedlo ECDC vo vyhlásení.

„Európa vstupuje do novej fázy, keď sa dlhší, rozšírenejší a intenzívnejší prenos chorôb prenášaných komármi stáva novým normálom,“ konštatovala riaditeľka ECDC Pamela Rendiová-Wagnerová.

image

Nasadili aj drony. V Číne sa šíri vírus chikungunja, úrady spustili totálnu vojnu proti ochoreniu

Komár tigrovaný (Aedes albopictus), ktorý môže prenášať vírus chikungunya, sa podľa ECDC už stabilne vyskytuje v 16 európskych krajinách a 369 regiónoch, pričom ešte pred desiatimi rokmi to bolo len 114 regiónov. Európa doteraz v roku 2025 zaznamenala 27 epidémií chikungunye – čo je nový rekord.

Prvýkrát bol prenos tejto nákazy hlásený aj vo francúzskom Alsasku, čo je podľa ECDC výnimočný výskyt v tejto zemepisnej šírke, poukazujúci na pokračujúce šírenie rizika smerom na sever.        

K 13. augustu nahlásilo osem európskych krajín spolu 335 prípadov nákazy vírusom západonílskej horúčky vzniknutých priamym prenosom v Európe a 19 úmrtí. Najviac postihnuté je Taliansko s 274 infikovanými.

Céline Gossnerová, vedúca oddelenia pre choroby prenášané potravinami, vodou, vektormi a zoonózami v ECDC, upozornila na pravdepodobný nárast takýchto ochorení v budúcnosti a zdôraznila dôležitosť prevencie, „a to prostredníctvom koordinovaných opatrení verejného zdravotníctva aj individuálnej ochrany“.

ECDC preto vyzvalo obyvateľov zasiahnutých oblastí, aby sa chránili pred uštipnutím komármi používaním repelentov, oblečením s dlhými rukávmi a dlhými nohavicami, ako aj inštalovaním sieťok na okná a používaním moskytiér.

01 - Modified: 2025-12-31 10:05:04 - Feat.: - Title: Merz v novoročnom prejave vyzval Európu na presadzovanie mieru a prosperity 02 - Modified: 2025-12-27 20:52:32 - Feat.: - Title: Zelenskyj hovoril s európskymi spojencami pred schôdzkou s Trumpom 03 - Modified: 2025-12-26 14:30:00 - Feat.: - Title: Zriedkavý typ horúčky a dvojnásobný výskyt záškrtu. Ktoré choroby trápili Slovákov v roku 2025 najčastejšie? 04 - Modified: 2025-12-24 21:05:03 - Feat.: - Title: Zelenskyj ako Santa kradne ľuďom darčeky. Rusi sa vo videu opäť vysmievajú Európe 05 - Modified: 2025-12-24 11:18:24 - Feat.: - Title: Rok 2025 prial technologickým firmám. Do popredia by sa v budúcnosti mohli dostať dlhopisy, tvrdí analytik
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. december 2025 18:11