Protiimigračná razia v USA. FOTO: Reuters
StoryEditor

Najvyšší súd USA podporil Trumpove protiimigračné razie na základe rasy a jazyku v južnej Kalifornii

08.09.2025, 18:59
Autor:
ČTKČTK

Federálny súd pôvodne nariadil skončiť s praxou zadržiavania ľudí bez konkrétneho podozrenia, keď agenti vykonávali záťahy na možných migrantov podľa rasového vzhľadu či podľa toho, že hovorili po španielsky či anglicky s prízvukom.

Najvyšší súd Spojených štátov dnes podporil protiimigračnú nehodu federálnej vlády prezidenta Donalda Trumpa v južnej Kalifornii a zvrátil tak odmietavý postoj nižších súdov.

Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej teda záťahy proti imigrantom založené na ich rase či jazyku môžu pokračovať. AP dnešný verdikt označila za ďalšie víťazstvo Trumpovej administratívy na Najvyššom súde.

Federálny súd pôvodne nariadil skončiť s praxou zadržiavania ľudí bez konkrétneho podozrenia, keď agenti vykonávali záťahy na možných migrantov podľa rasového vzhľadu či podľa toho, že hovorili po španielsky či anglicky s prízvukom.

image

Americký Najvyšší súd schválil deportáciu ôsmich migrantov do Južného Sudánu

Súčasťou týchto razií boli aj hliadky, ktoré prechádzali mestom Los Angeles a na základe spomínaných rasových a jazykových profilov pátrali po možných migrantoch bez dokladov. Tieto zásahy postihli aj amerických občanov.

Federálna sudkyňa v Los Angeles Maame E. Frimpongová v júli nariadila plošné záťahy zastaviť. Vo verdikte vtedy konštatovala, že našla množstvo dôkazov o tom, že táto taktika imigračných úradov porušuje ústavu. Odvolací súd, na ktorý sa administratíva následne obrátila, ponechal verdikt v platnosti.

Trumpova vláda presadzuje tvrdý postup proti migrantom a snaží sa zvýšiť počet deportácií zo Spojených štátov.

01 - Modified: 2025-06-11 13:26:34 - Feat.: 0 - Title: Nová rakúska vláda rieši migrantov. Na krk jej dýchajú krajne pravicoví Slobodní 02 - Modified: 2025-05-13 11:51:28 - Feat.: 0 - Title: Kto bude poľským prezidentom? V kampani sa riešia migranti aj Ukrajinci 03 - Modified: 2025-05-05 17:51:05 - Feat.: 1 - Title: Trumpova administratíva chce migrantom platiť 1000 dolárov za ich samodeportáciu
01 - Modified: 2025-12-22 20:25:22 - Feat.: - Title: Lavrov prisľúbil Venezuele plnú podporu Ruska v súvislosti s napätím s USA 02 - Modified: 2025-12-22 17:00:00 - Feat.: - Title: Južná Kórea chce vlastné jadrové ponorky. USA po rokoch menia postoj 03 - Modified: 2025-12-22 15:48:27 - Feat.: - Title: "Pomalý pokrok", hodnotí Moskva rokovania s USA o Ukrajine. Deklaruje pripravenosť pokračovať 04 - Modified: 2025-12-22 13:06:10 - Feat.: - Title: V Latinskej Amerike tento rok bodovala pravica, zhodujú sa analytici. Ukazujú na rastúci vplyv USA v regióne 05 - Modified: 2025-12-22 13:00:00 - Feat.: - Title: Chceli ušetriť, no teraz opravia milióny áut. Kórejské modely ľahko ukradli skrutkovačom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2025 23:35