Ruský prezident Vladimir Putin. FOTO: Reuters
StoryEditor

Zlé odhadnutie Putina je jednou z najväčších chýb našej politiky, vyhlásil nemecký exminister

07.11.2025, 19:35
Autor:
TASRTASR

Bývalý minister hospodárstva a neskôr zahraničia Sigmar Gabriel vypovedal pred komisiou, ktorá sa zaoberá možným vplyvom Ruska na nadáciu pre ochranu klímy a životného prostredia.

Nesprávne odhadnutie zámerov ruského prezidenta Putina v piatok označil bývalý člen nemeckej vlády Sigmar Gabriel za „jednu z najväčších chýb nemeckej zahraničnej politiky“. Informuje o tom agentúra DPA.

Bývalý minister hospodárstva a neskôr zahraničia Gabriel vypovedal pred komisiou, ktorá sa zaoberá možným vplyvom Ruska na Nadáciu pre ochranu klímy a životného prostredia Mecklenburska-Predpomoranska.

Hoci exminister poprel spoluprácu medzi vládou a nadáciou, priznal, že za jeho úradovania sa vo vzťahu k Rusku spravili chyby.

image

EÚ mohla s Putinom viac rokovať, ale iniciatíva zlyhala. Poľsko a pobaltské štáty boli proti, hovorí Merkelová

Zlé odhadnutie Putina a jeho zámerov je podľa Gabriela „jednou z najväčších chýb nemeckej zahraničnej politiky“. Popísal ju ako „trpké uvedomenie“.

Vyšetrovanie krajinského parlamentu v Meklenbursku-Predpomoransku má objasniť, či Rusko ovplyvnilo nadáciu, ktorá pomohla dokončiť plynovod Nord Stream 2 v roku 2021.

01 - Modified: 2025-12-05 20:52:53 - Feat.: - Title: Tisíce žiakov a študentov protestovalo proti zákonu o vojenskej službe, mnoho z nich vynechalo vyučovanie 02 - Modified: 2025-12-05 20:46:51 - Feat.: - Title: Putin a americký vyslanec Witkoff si navzájom rozumejú, povedal zahraničnopolitický poradca Kremľa 03 - Modified: 2025-12-05 19:26:51 - Feat.: - Title: Haag pripúšťa proces s Putinom a Netanjahuom aj bez ich účasti. Máme to vyskúšané, znie od prokurátora 04 - Modified: 2025-12-05 19:20:14 - Feat.: - Title: Miliardy na obranu pred Ruskom. Nórsko navyšuje rozpočet a objednáva ponorky od Thyssenkruppu 05 - Modified: 2025-12-05 18:16:47 - Feat.: - Title: Americký plán ráta s amnestiou, no Medzinárodný trestný súd je proti. Dohoda zatykač na Putina nezruší
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
06. december 2025 05:27