Ukrajinská protivzdušná obrana v marci zostrelila viac ako 33-tisíc ruských dronov rôznych typov. To je najviac za mesiac od chvíle, keď Moskva inváziu do susednej krajiny pred viac ako štyrmi rokmi začala.
Dnes o tom napísala agentúra AP s odvolaním sa na ukrajinského ministra obrany Mychajla Fedorova.
Ukrajina vyvinula drónovú technológiu, ktorá sa stala zásadnou pri odrážaní útokov väčšej ruskej armády a vzbudila záujem po celom svete.
O zahrnutie stíhacích dronov do svojej protivzdušnej obrany sa usilujú napríklad krajiny Perzského zálivu zasiahnuté vojnou USA a Izraela s Iránom.
Kyjev sa snaží navýšiť zásoby stíhacích dronov na odrážanie ruských vzdušných útokov a armáda v letectve zriadila nové velenie s cieľom tieto schopnosti krajiny umocniť, uviedol podľa AP v pondelok Fedorov.
V utorok ministerstvo obrany oznámilo, že dosah úderov v hĺbke územia Ruska, ktoré je Ukrajina schopná podniknúť, sa od začiatku ruskej invázie v roku 2022 viac ako zdvojnásobil.
Ukrajinské sily boli v tom čase schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti asi 630 kilometrov. Podľa ministerstva teraz podnikajú údery vo vzdialenosti až 1750 kilometrov za nepriateľskou líniou.
