Británia dnes zaznamenala nový teplotný rekord pre mesiac jún, informovala agentúra AFP. V dedine Yeovilton na juhozápade Anglicka meteorológovia namerali 36,4 stupňa Celzia, oznámila britská meteorologická služba Met Office. Doterajší rekord 36,1 stupňa padol až v stredu v Gošporte na juhu Anglicka.
Met Office zároveň na dnešok vydal červený stupeň výstrahy pred extrémnymi vedrami pre časti juhovýchodného Anglicka vrátane Londýna. Ide o prvý prípad v histórii súčasného systému varovania, keď bola najvyššia výstraha pred horúčavami vyhlásená tri dni po sebe.
Meteorológovia očakávajú, že teploty môžu v niektorých oblastiach ešte vystúpiť až na 37 stupňov Celzia. Vysoké teploty navyše sprevádza značná vlhkosť vzduchu, ktorá podľa úradov zvyšuje zdravotné riziká najmä pre seniorov, chronicky chorých a ďalšie zraniteľné skupiny obyvateľov.
Britská zdravotná agentúra (UKHSA) varovala, že súčasné teplo môže predstavovať riziko aj pre inak zdravých ľudí. Úrady odporúčajú dostatočný príjem tekutín, obmedzenie pobytu na slnku v najteplejšej časti dňa a kontrolu starších či chorých príbuzných a susedov.
Londýnska záchranná služba v stredu zaznamenala najvyšší počet život ohrozujúcich prípadov vo svojej histórii. Posádky vychádzali k 642 udalostiam najvyššieho stupňa naliehavosti, medzi ktoré patria napríklad zástavy srdca alebo pacienti s vážnymi dýchacími ťažkosťami.
Celkovo služba počas dňa prijala zhruba 7900 tiesňových volaní. Podľa vedenia záchrannej služby súvisí nárast zásahov práve s extrémnymi horúčavami, kvôli ktorým pribúda ľudí trpiacich kolapsmi, dychovými ťažkosťami alebo srdcovými problémami.
Podľa hlavného vedeckého poradcu Met Office Stephena Belchera sú podobné epizódy extrémnych horúčav čoraz pravdepodobnejšie v dôsledku klimatických zmien spôsobených ľudskou činnosťou. Britskí meteorológovia očakávajú, že počas víkendu začnú teploty postupne klesať a na budúci týždeň sa počasie vráti bližšie dlhodobému priemeru.
