Český prezident Petr Pavel. FOTO: Reuters
StoryEditor

Pavel nemá od vlády mandát na samit NATO, Babišov kabinet obmedzil aj jeho delegáciu

01.07.2026, 12:59
01.07.2026, 13:22
Autor:
ČTKČTK

Český prezident Petr Pavel uviedol, že premiérovi Andrejovi Babišovi niekoľkokrát ponúkal kvôli samitu schôdzku.

Český prezident Petr Pavel nedostal od vlády mandát, ktorý schválila pre nadchádzajúci samit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Ankare. 

Je to zrejme v očakávaní, že ho nebudem na nič potrebovať, povedal dnes Pavel v rozhovore pre Deník.cz. Kabinet hlave štátu tiež zredukoval a menovite určil zloženie delegácie, čo považuje Pavel za bezprecedentné správanie.

Pavel uviedol, že českému premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) niekoľkokrát ponúkal kvôli samitu schôdzku, naposledy v utorok listom. Babiš návrhom nevyhovel, pretože z jeho pohľadu je všetko rozhodnuté, myslí si Pavel.

Za absurdnú označil prezident debatu o lietadlách. "Ak máme jednu delegáciu, mala by letieť jedným lietadlom, nie dvoma," uviedol s tým, že by aspoň mal príležitosť si s Babišom pohovoriť.

image

Pavel vyzval Babiša k dialógu. Ponúka mu riešenie okolo summitu NATO v Ankare

Vláda pôvodne po niekoľkomesačnom spore prezidenta do delegácie na samit nezaradila, Pavel preto podal kompetenčnú žalobu. Ústavný súd v predbežnom opatrení vláde uložil, aby hlave štátu zabezpečila účasť.

Český minister zahraničia Petr Macinka (Motoristi) prezidenta spolu s sprievodom v piatok do delegácie doplnil, vláda pre neho v pondelok tiež schválila lietadlo.

Pavel dnes uviedol, že podľa všetkých protokolárnych pravidiel by mal byť v úlohe vedúceho delegácie prezident. Podľa rozhodnutia kabinetu však delegáciu povedie premiér. "Ja to považujem za realitu. Nepovažujem to za správne, ale považujem za správne robiť prácu, za ktorú som platený, teda zastupovať Česko navonok," uviedol.

Nechcel odhadovať, ako sa k rozporu medzi rozhodnutím vlády o vedúcom delegácie a zvykmi postaví hostiteľská krajina a NATO.

Prezident by mal mať podľa skoršieho vyjadrenia hlavy štátu možnosť zastupovať Česko v pozícii vedúceho národnej delegácie ako na neformálnej večeri lídrov, tak na nasledujúcom rokovaní Severoatlantickej rady. Babišovi prezident opakovane ponúkal kompromisné riešenie, podľa ktorého by si premiér vybral jedno z dvoch vrcholných rokovaní, druhé by absolvoval prezident.

image

Pavel je súčasťou delegácie na samit NATO. Prezident by mohol byť veľkorysý a tento rok neísť, povedal Babiš

Keďže vláda rozhodla inak, Pavel očakáva, že sa neoficiálnej večere nezúčastní. "Pokiaľ ide o účasť na hlavnom rokovaní, na to akreditovaný som," uviedol. Na mieste pre šéfa delegácie však podľa neho bude sedieť Babiš a bude prezentovať oficiálnu českú pozíciu podľa mandátu, ktorý hlava štátu od kabinetu nedostala.

Pavel označil za absurdné, do akej miery sa vláda rozhodla oklieštiť sprievod a úlohu prezidenta. Odmietol, že by prezidentská kancelária niekedy požadovala 35 miest. Naopak, podľa neho chcela do Ankary vyslať minimalistický tím siedmich ľuďoch zo zahraničného a komunikačného odboru a protokolu, dodal.

"Vláda sa rozhodla tak, že nám dala priestor pre jeden plus štyri, z toho traja ochrancovia," uviedol. Podľa prezidenta navyše o sprievode rozhodla menovite. "Namiesto toho, aby nám dala možnosť, aby si prezident sám stanovil, koho si vezme so sebou, nám to takto priamo predpísali. Ja to považujem za bezprecedentné správanie," povedal.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. júl 2026 13:22