Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2017, 10:35

Čína si ctí záväzky. Parížskú klimatickú dohodu dodrží, chce spoluprácu s úniou

Čína a USA sú najväčší znečisťovatelia ovzdušia na svete. Obe krajiny dohodu ratifikovali vlani.

Čína si ctí záväzky. Parížskú klimatickú dohodu dodrží, chce spoluprácu s úniou
Zdroj: Reuters

Čína si bude ctiť parížsku dohodu o ochrane klímy z roku 2015. Oznámila to na dnešnej tlačovej konferencii hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čchun-jing. Svet očakáva rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý má dnes večer oznámiť, či Spojené štáty od dohody odstúpia, alebo nie.

​"Klimatické zmeny sú svetový problém, ktorý nemôže žiadna krajina ignorovať," vyhlásila dnes hovorkyňa čínskej diplomacie. Sľúbila zároveň, že Čína bude spolupracovať s Európskou úniou na podpore dohody, aj keď od nej Spojené štáty odstúpi.

Trump svoje rozhodnutie o dohode, ktorú spochybňuje od svojej minuloročnej volebnej kampane, chce zverejniť o 21:00 SELČ. V amerických médiách prevažuje názor, že šéf Bieleho domu je rozhodnutý od dohody odstúpiť. Jeho tím vraj teraz zvažuje len to, akým spôsobom dohodu ukončiť.

Parížsky dokument o globálnom znižovaní emisií skleníkových plynov vlani v septembri schválila administratíva bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, čím bol ratifikačný proces v USA formálne ukončený. Pretože ale o dohode nehlasoval Senát, nie je pre Spojené štáty právne záväzná.

Spravodajský server BBC News uviedol, že Európska únia plánuje zverejniť v piatok spoločné vyhlásenie s Čínou, ktoré vyjadrí parížskej dohode podporu.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.