V uhladenom a opatrnom svete diplomacie je stiahnutie veľvyslancov závažným gestom. Keď krajina navyše povoláva svojich ambasádorov zo spojeneckého štátu, ide o signál, že sa deje niečo významné.
Preto zarezonovalo, keď koncom minulého týždňa Francúzsko pristúpilo k tomuto kroku a do vlasti sa vrátili zástupcovia, ktorí zastávajú úrad v Spojených štátoch a Austrálii. Minister zahraničných vecí krajiny galského kohúta Jean-Yves Le Drian sa tak rozhodol po vypuknutí „ponorkovej kauzy“. Treba zdôrazniť ešte jednu vec: je to vôbec prvýkrát, čo Paríž tak učinil vo vzťahu k USA.
Otázka dôvery
Aféra vznikla jednoducho. Austrália pred piatimi rokmi podpísala zmluvu s Francúzskom, v ktorej sa zaviazala ku kúpe 12 strojov v hodnote, ktorá dnes zodpovedá 56 miliardám eur. V stredu 15. septembra sa však Elyzejský palác dozvedel dve veci.
Najprv, že jeho kupca spolu s USA a so Spojeným kráľovstvom uzavreli nový bezpečnostný pakt s názvom Aukus, ktorý má za cieľ zabrániť prílišnému rozpínaniu Pekingu hlavne v Pacifickom regióne. „Ide o demonštráciu, smerovanú najmä voči Číne, sily väzby Austrálie na Spojené štáty v bezpečnostnej oblasti,“ spresňuje Michal Parízek, vyučujúci na Inštitúte politologických štúdií Fakulty sociálnych vied na Karlovej univerzite.
Potom, že Canberra náhle zrušila spomínaný kontrakt. Tamojšia vláda vzápätí vyhlásila, že stroje odoberie od Washingtonu. Presne v tomto momente sa francúzske elity rozčúlili a rozpútali diplomatické peklo. Samozrejme, začalo sa pátranie po príčinách medzinárodnej roztržky – a po vinníkoch. Austrálsky premiér tvrdil, že obavy mali už pred časom a ž...
Zostáva vám 85% na dočítanie.