Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2021, 07:29

Dnes sa v Nemecku konajú voľby, voliči vyberajú nástupcu Angely Merkelovej

Prieskumy síce favorizujú sociálnu demokraciu pred konzervatívnou úniou, víťaz volieb však nakoniec v kancelárstve zasadnúť vôbec nemusí.

Dnes sa v Nemecku konajú voľby, voliči vyberajú nástupcu Angely Merkelovej
Zdroj: TASR/AP

Nemecko dnes vyberá nové zloženie Spolkového snemu, a tým aj nástupcu konzervatívnej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá po 16 rokoch v čele krajiny odchádza z politiky. Súboj o kancelársky post sa podľa analytikov odohrá medzi konzervatívcom Arminom Laschetom a sociálnym demokratom Olafom Scholzom.

​Prieskumy síce favorizujú sociálnu demokraciu (SPD) pred konzervatívnou úniou CDU/CSU, víťaz volieb však nakoniec v kancelárstve zasadnúť vôbec nemusí.

Volebné miestnosti sa otvoria o 08:00 a zatvoria o 18:00, kedy televízie ARD a ZDF zverejnia svoje prognózy. Predbežné konečné výsledky sa očakávajú v noci na pondelok.

Okrem SPD a CDU/CSU, ktoré bojujú nielen o prvé miesto, ale predovšetkým o kancelársky úrad, sa do Spolkového snemu podľa prieskumov dostanú tiež Zelení, liberálni slobodní demokrati (FDP), protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AFD) a zrejme aj postkomunistická Ľavica. Táto strana je podľa niektorých sondáží tesne nad päťpercentnou hranicou, ktorej prekonanie je podmienkou pre vstup do parlamentu.

V 83-miliónovom Nemecku môže hlasovať 60,4 milióna ľudí. Očakáva sa, že až polovica zúčastnených voličov odovzdala hlas poštou.

Popri spolkových voľbách sa v Meklenbursku-Predpomoransku a Berlíne konajú krajinské voľby, v Dolnom Sasku je druhé kolo komunálnych volieb a v pláne sú aj miestne referendá. Napríklad obyvatelia Berlína v poradnom referende hlasujú o tom, či by metropola mala vyvlastniť nájomné byty veľkých realitných spoločností.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.