Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2017, 14:10

Posledné kŕče Islamského štátu. Džihádisti spustili v Mósule protiofenzívu

Posledné kŕče Islamského štátu. Džihádisti spustili v Mósule protiofenzívu
Zdroj: Reuters

Radikáli z organizácie Islamský štát (IS) dnes spustili protiofenzívu na severnom okraji mósulského starého mesta. Podľa armádnych zdrojov sa im podarilo zatlačiť postupujúcu armádu späť o desiatky metrov. Vojsko bojuje o Mósul od minulej jesene a zostáva mu oslobodiť historické centrum, ktoré je v západnej polovici mesta.

Podľa armádnych zdrojov citovaných agentúrou AP spustilo 50 až 100 členov IS krátko popoludní protiúder na severnom okraji starého mesta. Jeden z lekárov povedal, že do ošetrovne priviezli viac ako desať zranených irackých vojakov.

mosul staré mesto
Zdroj: TASR/AP

​Bojmi poničené mósulské Staré mesto.

IS, ktorý Mósul zabral v roku 2014, podľa AP teraz v meste drží posledný kilometer štvorcový územia. Armáda odhaduje, že na mieste zostalo len niekoľko sto členov IS, hlavne zahraničných bojovníkov.

V jednej dedine južne od Mósulu členovia IS podľa irackej televízie zabili dvoch miestnych novinárov. Televízna správa neuvádza, kedy sa incident stal. Členom IS sa podarilo dostať do už oslobodenej dediny Imám Gharb tento týždeň a vojaci sa ich snažia podľa televízie znovu vytlačiť.

Z mesta, ktoré mávalo až dva milióny obyvateľov, od začiatku bojov ušli státisíce ľudí, v centre ich je teraz podľa odhadov do 100 000.

mosul al nuri mešita
Zdroj: TASR/AP

​Zničená mešita Al-Núrí, ktorú Islamský štát vyhodil do vzduchu.

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) dnes oznámila, že kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii pozastavila operácie v dvoch utečeneckých táboroch v blízkosti Mósulu. Je v nich 80 000 ľudí. Podľa IOM v táboroch Kajára a Hadži Alí panuje násilie a ozýva sa sporadická streľba. Hovorca Joel Millman povedal, že organizácia svojich miestnych zamestnancov vyzvala, aby do táborov nevstupovali. Iracké úrady v nich vyhlásili zákaz vychádzania a obmedzili pohyb osôb.

Do Hadzi Alí nemohlo vojsť ani šesť cisterien s vodou, ktoré tam vyslalo ministerstvo pre migráciu, a to za situácie, kedy teploty dosahujú až 50 stupňov Celzia.

Humanitárne organizácie, ktoré pôsobia v táboroch okolo Mósulu, svoje operácie pozastavili v minulosti už niekoľkokrát, ale do niekoľkých dní boli schopné prácu obnoviť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.