Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.07.2017, 17:35

Na migráciu sa pripravuje až 23 miliónov ľudí, cieľom sú USA a západná Európa

Na migráciu sa pripravuje až 23 miliónov ľudí, cieľom sú USA a západná Európa
Zdroj: TASR/AP

Približne 23 miliónov ľudí po celom svete má konkrétne plány na migráciu do inej krajiny a ich počet sa v posledných rokoch zvyšuje, píše sa v novej správe Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).

Pokým absolútny počet odhadovaných potenciálnych migrantov je vysoký, predstavuje len 0,4 percenta globálnej populácie, uvádza organizácia napojená na OSN. Analýza dátového centra IOM v Berlíne je založená na medzinárodných výskumoch vykonaných americkým Gallupovým inštitútom.

Viac ako 20 percent z týchto potenciálnych migrantov spomína ako svoje preferované cieľové miesto Spojené štáty americké, ktoré sú v tomto ohľade zďaleka najpopulárnejšie. Británia, Saudská Arábia, Kanada, Francúzsko a Nemecko sú tiež medzi top destináciami pre ľudí, ktorí už urobili konkrétne prípravy na presun, ako napríklad požiadali o víza, šetrili peniaze alebo sa učili jazyk.

Viac ako 40 percent spomedzi tých, čo sú pripravení emigrovať, žije v Afrike, vyplýva z údajov zozbieraných v rokoch 2010 až 2015. Región s najvyšším migračným potenciálom je západná Afrika, nasledujú južná Ázia, severná Afrika a Blízky východ. Celkovo sa počet osôb s migračnými plánmi zvýšil v rokoch 2010 až 2015 o päť percent.

"Dôležité je poznamenať, že meranie potenciálnej migrácie nie je to isté ako meranie skutočnej migrácie," konštatoval hovorca IOM Joel Milmann na brífingu vo švajčiarskej Ženeve. Dodal, že ľudia môžu nakoniec ostať tam, kde sú, v dôsledku obmedzení migračnej politiky, nedostatku peňazí alebo toho, že jednoducho zmenia názor.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.