Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2021, 10:38 Aktualizované dňa 27.09.2021 o 13:46

Krétu zasiahlo zemetrasenie. Ľudí vyslobodzujú zo zrútených budov, hlásia jednu obeť

Ohnisko zemetrasenia ležalo podľa gréckych seizmológov zhruba 20 kilometrov ďaleko od najväčšieho krétskeho mesta Heraklion.

Krétu zasiahlo zemetrasenie. Ľudí vyslobodzujú zo zrútených budov, hlásia jednu obeť
Zdroj: Reuters

Najväčší grécky ostrov Krétu zasiahlo po ôsmej hodine SELČ zemetrasenie o sile 5,8 stupňa. Úrady hlásia najmenej jedného mŕtveho a 11 zranených osôb. Zemetrasenie, ktoré vyhnalo do ulíc veľké množstvo ľudí, spôsobilo tiež škody na budovách, informovali zahraničné agentúry.

​​Kontrolujú poškodené stavby

Jediná potvrdená obeť dnešného zemetrasenia pracovala ako stavebný robotník na opravách kostola, ktorý sa čiastočne zrútil v obci Arkalochori. Jeho kolega vyviazol bez zranení. Práve z obce Arkalochori sú zatiaľ hlásené najväčšie škody na budovách. Hasiči a záchranári kontrolujú poškodené stavby v obci a okolí a vyslobodzujú osoby, ktoré sa nemôžu dostať zo svojho obydlia.

Ohnisko zemetrasenia ležalo podľa gréckych seizmológov zhruba 20 kilometrov ďaleko od najväčšieho krétskeho mesta Heraklion. "Zemetrasenie bolo cítiť silno a dlho," uviedol starosta Heraklionu.

V najväčšom meste na Kréte vyšlo do ulíc veľké množstvo ľudí. V školách bolo prerušené vyučovanie a odborníci kontrolujú statiku budov. V meste sa zrútili múry niekoľkých starších domov. Podľa majiteľov hotelov otrasy významne nezničil ich stavby.

Väčšia aktivita

Grécki seizmológovia uviedli, že v oblasti zaznamenávajú väčšiu aktivitu už dlhšiu dobu. Po hlavnom otrase nasledovali ďalšie s nižšou intenzitou.

Grécko pretína niekoľko významných zlomov zemskej kôry, a zemetrasenia tam preto nie sú ničím neobvyklým. Väčšinou sa zaobídu bez obetí. Naposledy si obete vyžiadalo zemetrasenie o sile siedmich stupňov vlani 30. októbra, kedy na gréckom ostrove Samos prišli o život dvaja ľudia. V západnom Turecku si toto zemetrasenie vyžiadalo 114 mŕtvych a viac ako tisícku zranených.

Najhoršiu bilanciu za posledné tri desaťročia malo zemetrasenie v roku 1999 o sile 5,9 stupňa s epicentrom neďaleko Atén. Vyžiadalo si 143 ľudských životov.

Zdroj: USGS

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.