Ako budú prebiehať prijímačky na stredné školy? V hre sú dve alternatívy
O necelý mesiac čakajú deviatakov pohovory. Ich forma závisí od epidemiologickej situácie. Rozhodnutie príde zrejme na poslednú chvíľu.
O necelý mesiac čakajú deviatakov pohovory. Ich forma závisí od epidemiologickej situácie. Rozhodnutie príde zrejme na poslednú chvíľu.
Pobúrenie nevyvolal len obsah návrhu, ale aj spôsob, akým bol pripravený a prezentovaný.
V HNtelevízii sme sa rozprávali o novele vysokoškolského zákona s rektorom Univerzity Komenského Marekom Števčekom.
Akademická obec vstúpila do protestov proti politizácii, ktorú môže priniesť navrhovaná novela. Ministerstvo ustupuje a ponúka predstaviteľom spoluprácu.
Ministerstvo plánuje dosiahnuť vyššiu kvalitu otvorením akademickej pôdy a časť spoločného balíka peňazí deliť inak, ako je doterajšia prax. Univerzity oklieštenie samosprávy odmietajú.
Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga spájaním a zlučovaním vysokých škôl chcú docieliť vznik veľkých a kvalitných vysokých škôl.
Vysoké školy už nebudú hodnotené podľa počtu zamestnancov s titulmi, ale podľa ich publikácií. Zároveň sa budú podpisovať výkonnostné zmluvy s ministerstvom.
Kým v parlamente sa hovorí o novele zákona, ktorá by mala umožňovať odoberať tituly, Robert Redhammer vidí riešenie inde.
Minister školstva uviedol, že rezort plánuje zaviesť systém výkonnostných zmlúv.
Univerzity sú pripravené uskutočniť výučbu prezenčnou metódou, ktorá v prípade potreby plynulo prejde do online prostredia.
Po skončení školy vznikajú absolventom povinnosti voči štátu. Aby sa vyhli zbytočným sankciám, musia sa v určitých lehotách prihlásiť na úradoch. Poradíme, ako musia postupovať.
Opakovaný problém nepoctivých záverečných prác by mala vyriešiť novela zákona až v priebehu budúceho roka.
Boj proti plagiátorom sa musí začať od zmien v koncepcii vysokoškolského vzdelávania.
Až 41 percent našincov, ktorí odišli za štúdiom do cudziny, sa nechce presťahovať späť na Slovensko, ukázala analýza projektu To dá rozum.
Najlepšou vysokou školou na svete ostáva Harvardská univerzita.
Na vysokých školách neštudujú len vynikajúci a nadpriemerní maturanti. Prieskum ukázal, že až 35,7 percenta súčasných vysokoškolákov samo seba označuje za stredoškolákov s priemernými a podpriemernými výsledkami.