Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.11.2017, 16:00

Žena, ktorá produkuje nulový odpad: Dá sa to

Ročne v našej malej krajinke vytvoríme takmer desať miliónov ton odpadu, ale Petržalčanka PETRA SLEZÁKOVÁ (37) sa snaží z toho odobrať aspoň svoju malú omrvinku.

Žena, ktorá produkuje nulový odpad: Dá sa to
Zdroj: HN/Peter Mayer

Kým podľa štatistík každý človek ročne vyprodukuje 330 kilogramov komunálneho odpadu, ona so svojím manželom vynáša kôš štyrikrát do roka. Začala totiž žiť v štýle zero waste – nulového odpadu, a snaží sa inšpirovať ďalších. Priznáva, že zo začiatku to bol vlastne len pokus, chcela zistiť, či to dokáže. „Dnes už nad tým neuvažujem, už je to pre mňa automatické,“ tvrdí.

Zdroj: Téma

​Zaujal vás tento článok? Oveľa viac nájdete v časopise Téma, predplatiť si ho môžete TU.

Vravíte, že doma vynášate kôš raz za tri mesiace. Aké je to množstvo?
Keď som to zrátala, zistila som, že je to dohromady 8 kilogramov za rok.

Čo vás inšpirovalo k zredukovaniu odpadu z domácnosti?
Natrafila som na krátke dokumentárne filmy z dielne Story of Stuff, ako je napríklad príbeh plastovej fľaše alebo trička, v ktorých bol polopatisticky vysvetlený globálny dosah nášho konzumného života na celú planétu. Niektoré veci ma tam veľmi zaujali, povedala by som, že dokonca až vydesili, a začala som si „gúgliť“ viac informácií, či je to naozaj tak. Vtedy som narazila na Beu Johnson – Francúzku žijúcu v Kalifornii, ktorá je zakladateľkou zero waste hnutia a je aj autorkou knihy Zero Waste Home. Je to rodená spíkerka. Pozrela som si jej prednášku na internete, bolo to niečo úžasné. Tak veľmi ma oslovilo, aká je otvorená, rozprávala aj o tom, ako niektoré veci pokašľala, čo všetko vyskúšala, aby bola zero waste, a nie so všetkým bola spokojná, preto vymyslela niečo iné. Rozprávala úprimne a vtipne, až si vravím: dokelu, keď jej štvorčlenná rodina s dvomi dospievajúcimi synmi a so psom dokáže za rok vytvoriť množstvo zmesového odpadu vo veľkosti zaváraninového pohára, tak, reku, budem skúmať, kam až to dám ja v našich podmienkach.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.