StoryEditor

Žena, ktorá produkuje nulový odpad: Dá sa to

15.11.2017, 15:00
Autor:
Dan HimičDan Himič
Ročne v našej malej krajinke vytvoríme takmer desať miliónov ton odpadu, ale Petržalčanka PETRA SLEZÁKOVÁ (37) sa snaží z toho odobrať aspoň svoju malú omrvinku.

Kým podľa štatistík každý človek ročne vyprodukuje 330 kilogramov komunálneho odpadu, ona so svojím manželom vynáša kôš štyrikrát do roka. Začala totiž žiť v štýle zero waste – nulového odpadu, a snaží sa inšpirovať ďalších. Priznáva, že zo začiatku to bol vlastne len pokus, chcela zistiť, či to dokáže. „Dnes už nad tým neuvažujem, už je to pre mňa automatické,“ tvrdí.

Téma

​Zaujal vás tento článok? Oveľa viac nájdete v časopise Téma, predplatiť si ho môžete TU.

Vravíte, že doma vynášate kôš raz za tri mesiace. Aké je to množstvo?
Keď som to zrátala, zistila som, že je to dohromady 8 kilogramov za rok.

Čo vás inšpirovalo k zredukovaniu odpadu z domácnosti?
Natrafila som na krátke dokumentárne filmy z dielne Story of Stuff, ako je napríklad príbeh plastovej fľaše alebo trička, v ktorých bol polopatisticky vysvetlený globálny dosah nášho konzumného života na celú planétu. Niektoré veci ma tam veľmi zaujali, povedala by som, že dokonca až vydesili, a začala som si „gúgliť“ viac informácií, či je to naozaj tak. Vtedy som narazila na Beu Johnson – Francúzku žijúcu v Kalifornii, ktorá je zakladateľkou zero waste hnutia a je aj autorkou knihy Zero Waste Home. Je to rodená spíkerka. Pozrela som si jej prednášku na internete, bolo to niečo úžasné. Tak veľmi ma oslovilo, aká je otvorená, rozprávala aj o tom, ako niektoré veci pokašľala, čo všetko vyskúšala, aby bola zero waste, a nie so všetkým bola spokojná, preto vymyslela niečo iné. Rozprávala úprimne a vtipne, až si vravím: dokelu, keď jej štvorčlenná rodina s dvomi dospievajúcimi synmi a so psom dokáže za rok vytvoriť množstvo zmesového odpadu vo veľkosti zaváraninového pohára, tak, reku, budem skúmať, kam až to dám ja v našich podmienkach.

Koľko odpadu ste mali predtým?
Asi jedno vrecko za týždeň.

Ako to vyzerá v „praxi“?
S manželom bývame v klasickom petržalskom byte. Na balkóne mám asi trojlitrové vedro na bioodpad a chodievam ho vysypávať do komposterov, ktoré máme neďaleko nášho paneláku v Petržalke. V zime raz za týždeň, v lete aj dvakrát, ak je príliš teplo, aby mi to tam nesmrdelo. Na balkóne mám aj plasty a sklo, tie sa však snažím minimalizovať. V kuchyni mám kôš na zmesový odpad a na papier. Nejde mi o to, aby som čo najviac recyklovala, ale aby všetkého odpadu bolo čo najmenej. Napríklad nápoje sa snažím nakupovať v sklenených fľašiach alebo čapované. V lete som v rámci medzinárodného Plastic Free July vyzvala ľudí na Slovensku, aby sa snažili žiť takým spôsobom, aby mali menej plastového odpadu.

Pridali sa, reagovali?
Veľa ľudí mi napísalo,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-02-04 08:05:00 - Feat.: - Title: Keď klíma hýbe dejinami: Rimania si z nej urobili spojenca, neskôr prispela k zastaveniu byzantskej expanzie 02 - Modified: 2023-01-28 08:19:31 - Feat.: - Title: Muži spomalili krok, ženy sa hanbili ísť na polievku. Ako veľká hospodárska kríza zmenila ľudí a spoločnosť 03 - Modified: 2023-01-21 23:05:00 - Feat.: - Title: Smiech, smútok a smrť Jaroslava Haška. Autor Švejka bol mäkký človek, podľahol alkoholu, ženám i boľševikom 04 - Modified: 2023-01-14 09:10:00 - Feat.: - Title: Skutočná Miss Dior: Hrdinka, ktorá sa vzoprela nacistom a skončila v koncentráku 05 - Modified: 2023-01-04 08:05:00 - Feat.: - Title: Mladý vojak sa preslávil iba tým, že ako prvý vystúpil z lode, na popularitu napokon doplatil
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
04. február 2023 13:53