Vaša kniha o posilňovaní stresom sa dobre predáva. Je to dané tak trochu aj dobou?
Určite. Teraz je čas, keď je trochu krízy, aj keď podmienky nášho života sú najlepšie, aké kedy boli, a vlastne na ňu nemáme nárok. Ale kríza je akoby v duševnej oblasti. To bol jeden z motívov, prečo som sa do knihy pustil. Ľudia nemajú v živote oporu, hľadajú jeho zmysel. Život je spojený s tým, že si človek musí veľa vecí odriekať, prekonávať svoju pohodlnosť, a na to potrebujete nejakú motiváciu. Tá sa dnes rozpúšťa alebo ju hľadáme v rôznych umelých schémach a kľúčové oporné body nám dosť unikajú.
Prečo ste si zvolili práve tému stres? To je skôr parketa pre psychiatrov, nie?
Stres je záťaž vo všetkých smeroch, tak psychická, ako aj telesná. A vzájomne sa prelínajú. Možno som mohol zvoliť trochu iný názov, pretože na stres sa stále pozeráme s obavou ako na niečo nebezpečné, ale na druhej strane stres na život potrebujeme. Je to niečo, čo nás posilňuje, otužuje. Potrebujeme na život duševný stres a rovnako aj telesný, aby sme
sa vedeli adaptovať na stresory (príčiny stresu, pozn. red.) okolo nás. Na to, aby sme sa im prispôsobili a mohli im odolávať, sa s nimi potrebujeme stretávať. Rovnaké je to s vírusmi alebo baktériami, bez toho adaptácia na ne nie je možná.
(Mnoho lekárov dnes hovorí, že vinou zatvorených škôl, lockdownov a nosenia respirátorov, hoci sú kvôli pandémii nutné, sa všeobecne oslabila imunita detí, pretože nie je trénovaná pri styku s „bežnými“ vírusmi a baktériami. Je to podobné ako s alergiami, aj tých v „západnej“ civilizácii, na rozdiel napríklad od chudobných častí Afriky, pribúda, pretože naše deti vyrastajú v niekedy až úzkostne sterilnom prostredí. Druhou vecou vraj je, že sa teraz častejšie vracia napríklad rakovina u vyliečených onkologických pacientov, ktorí prekonali covid – ich imunita totiž sústredila všetky sily na boj s koronavírusom, pozn. red.) Keď žijeme v bubline a nepripustíme k sebe stresory, sme ohromne zraniteľní. A je veľmi dôležité vedieť, kde je tá správna miera. Kedy je stres ešte pozitívny a kedy nás už stres poškodzuje.
A nehľadajú ľudia hlavne návod, ako sa vyrovnať so všeobecným stresom?
Každý z nás má inú typológiu organizmu, sme rôzne odolní a máme trochu iné adaptačné mechanizmy – tak geneticky, ako aj výchovou. Tie nožnice medzi nami sú také roztvorené a individuálne, že nemožno vytvoriť nejakú generálnu príručku, ako sa voči stresu správať, eventuálne ako stres vpúšťať do nášho života. Keď sa pozriete na ľudí v neskoršom veku, potom niektorý šesťdesiatnik sotva vyjde po schodoch, zatiaľ čo iný človek ešte v osemdesiatich beží Veľkú kunratickú. Robiť nejaké životné poučenie ani nebol zámer knihy. Má skôr ukazovať na všeobecné princípy. A až z nich potom vyplýva konkrétny smer správania.
Je dnešná generácia voči stresu menej odolná ako predchádzajúce generácie?
Sme oveľa zraniteľnejší. Je to preto, že už odmala sme vychovávaní akoby v bubline, a...
Zostáva vám 85% na dočítanie.