Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.12.2021, 00:00

Svetovo uznávaný fyzioterapeut: Telo je zrkadlo stresu, príznaky vidíte na koži, očiach, nohách aj dýchaní

  • Aký je stres nebezpečný? Ako naň reaguje náš organizmus?
  • „Stres, spojený napríklad aj s ochorením COVID-19, treba vnímať nielen z polohy nebezpečenstva a straty, ale aj ako výzvu, ako predpoklad zisku,“ tvrdí svetovo uznávaný fyzioterapeut a majiteľ „zázračných rúk“ Pavel Kolář (58), ktorý už niekoľko rokov upozorňuje na to, že sa pohodlným spôsobom života a znižovaním psychickej aj fyzickej záťaže stávame čoraz zraniteľnejšími.
  • Jeho kniha Posilování stresem – Cesta k odolnosti sa stala bestsellerom.
  • „Nevedel som, do akej miery bude téma stresu pre laickú verejnosť stráviteľná. Je fajn zistenie, že moje obavy boli zbytočné.“
  • Prečítajte si rozhovor publikovaný v aktuálnom čísle magazínu Téma, ktorý vyšiel 10. decembra.
Svetovo uznávaný fyzioterapeut: Telo je zrkadlo stresu, príznaky vidíte na koži, očiach, nohách aj dýchaní
Zdroj: Shutterstock

Vaša kniha o posilňovaní stresom sa dobre predáva. Je to dané tak trochu aj dobou?

Určite. Teraz je čas, keď je trochu krízy, aj keď podmienky nášho života sú najlepšie, aké kedy boli, a vlastne na ňu nemáme nárok. Ale kríza je akoby v duševnej oblasti. To bol jeden z motívov, prečo som sa do knihy pustil. Ľudia nemajú v živote oporu, hľadajú jeho zmysel. Život je spojený s tým, že si človek musí veľa vecí odriekať, prekonávať svoju pohodlnosť, a na to potrebujete nejakú motiváciu. Tá sa dnes rozpúšťa alebo ju hľadáme v rôznych umelých schémach a kľúčové oporné body nám dosť unikajú.

Prečo ste si zvolili práve tému stres? To je skôr parketa pre psychiatrov, nie?

Zdroj: Téma

​Stres je záťaž vo všetkých smeroch, tak psychická, ako aj telesná. A vzájomne sa prelínajú. Možno som mohol zvoliť trochu iný názov, pretože na stres sa stále pozeráme s obavou ako na niečo nebezpečné, ale na druhej strane stres na život potrebujeme. Je to niečo, čo nás posilňuje, otužuje. Potrebujeme na život duševný stres a rovnako aj telesný, aby sme

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.