Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.12.2021, 00:00

Veľká a intímna spoveď Mariky Gombitovej: Postihnutých dávali do ústavov, aby ich nebolo vidieť

  • V novembri 1980 sa jej zrútil svet. Mala dvadsaťštyri, celý život pred sebou aj skvelo rozbehnutú kariéru. Marika Gombitová (65) patrila vtedy k najpopulárnejším speváčkam v Československu, v ankete Zlatý slávik skončila druhá za Hanou Zagorovou.
  • Potom ostrý strih na nočnú zasneženú diaľnicu pri ceste z koncertu z Brna. Autonehoda ju navždy pripútala na invalidný vozík. Jedenásť operácií.
  • Aj myšlienky, že to všetko sama skončí.
  • Znova však našla silu vrátiť sa.
  • „Trvá dlho, kým človek nájde silu poďakovať za svoje utrpenie," spomína slovenská hudobná ikona.
  • Prečítajte si rozhovor, ktorý vyšiel v magazíne Téma.
Veľká a intímna spoveď Mariky Gombitovej: Postihnutých dávali do ústavov, aby ich nebolo vidieť
Zdroj: Václav Nekvapil, Opus

Na vozíku absolvovala stovky koncertov, napísala s českým spisovateľom Miroslavom Graclíkom (autorom tohto rozhovoru) autobiografickú knihu, naspievala sedem ďalších albumov. Jej život je už však iný.

Zdroj: Archív HN

​Ako sama hovorí, „spomalený“. Ale zasa sa naučila tešiť z vecí, ktoré predtým nevnímala. Na vozíku prežila aj najväčšiu lásku svojho života. Veľa sa „vďaka“ ochrnutiu dozvedela aj sama o sebe. „Iní majú k dispozícii celý svet, a je im to málo,“ hovorí v novej knihe Miroslava Graclíka Trochu iné rozhovory.

Marika, vlani to bolo už štyridsať rokov od nehody, ktorá vás upútala na vozík. Spomínate niekedy na tie tragické okamihy?

Tieto veci z hlavy nikdy nevytesníte, ani sa s tým, čo sa stalo, nikdy úplne nezmierite. Veď som mala iba dvadsaťštyri rokov. Mala som skvelo rozbehnutú kariéru, ponuky zo zahraničia, krásny a radostný život pred sebou. Trvá naozaj dlho, kým človek v sebe nájde silu a poďakuje Bohu za svoje utrpenie, pretože môj život vôbec nie je ľahký. Napriek tomu sa musíte zdvihnúť a ísť ďalej. Snažiť sa žiť tak, aby ste mali radosť zo života nielen vy, ale aj ľudia okolo vás.

V galérii nahliadnite bližšie do života Mariky Gombitovej aj jej spomienok:

Aká bola vaša prvá reakcia, keď ste sa dozvedeli tú strašnú diagnózu? Cítili ste bezmocnosť, beznádej, alebo ste to brali tak, že je vlastne šťastie, že ste nehodu vôbec prežili?

Postupne som si uvedomila, aké je šťastie, že som ešte dostala túto šancu. A že tu asi ešte mám nejaké poslanie. Naučila som sa radovať z maličkostí, ktoré mi v predchádzajúcom zhone zákonite unikali. Môj pohľad na život sa zmenil, začala som si ho vážiť.

Bol aj vo vašom prípade liekom čas, ktorý vie zaceliť aj veľké rany?

Áno, jediným liekom je čas. A pokora. Hlboká, kresťanská pokora založená na viere v to, že život môže byť krásny, keď si ho tak predstavujeme. Ide o to, naučiť sa žiť vo svojom vesmíre a pozerať sa na veci zo svojho uhla. Prestať vnímať to, čo majú iní, ako sa k životu stavajú, či si ho vážia, alebo nie. Musela som sa naučiť brať si zo svojho súčasného života to dobré.

Čo to je?

Za normálnych okolností by som nespoznala, akú mám v sebe vnútornú silu a vôľu. Naučila som sa trpezlivosti. A tiež vážiť si každú chvíľu, pretože už viem, že počas pár sekúnd môže byť všetko inak.

Čo vás v čase tesne po nehode najviac držalo nad vodou?

Nesmierna podpora mojich priateľov. Od Pána Boha mi bol daný talent, preto som cítila ako svoju povinnosť spievať ďalej a rozdávať tak radosť. Toho osudného 30. novembra 1980 sme mali s kapelou Modus koncert v Brne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.