Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
26.05.2018, 00:00

Strašiak cholesterol. Je všetko inak?

Roky platila jednoduchá úmera – keď znížime hladinu vysokého cholesterolu, prospejeme svojmu zdraviu.

Strašiak cholesterol. Je všetko inak?
Zdroj: Dreamstime

Zvýšená hladina LDL cholesterolu v tele, teda toho škodlivého, sa stala strašiakom každého druhého človeka. Lekári na to reagujú jednoducho – hojne predpisujú lieky, z ktorých sa každý stal predajným trhákom pre farmaceutické firmy. Podľa nezávislej štúdie genetika Ing. Jaroslava Hubáčka, CSc., DSc., vedca z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny IKEM v Prahe, sa však ukazuje, že najmä ľudia nad 50 rokov berú lieky na vysoký cholesterol úplne zbytočne. Naopak, cholesterol môže byť pre seniorov veľmi dobrou prevenciou pred chorobami.

​Cholesterol je veľmi dôležitou zložkou všetkých bunečných membrán a telo si jeho potrebu približne z polovice pokrýva vlastnou syntézou. Pre ľudské telo má cholesterol mnoho prospešných funkcií a o tomto fakte nepochybujú ani jeho najzarytejší odporcovia a obhajcovia čo najväčšieho znižovania. V posledných päťdesiatich rokoch sa však z cholesterolu stala démonizovaná látka. Stal sa doslova postrachom pacientov, či už išlo o zlý alebo dobrý cholesterol. Vznikla všeobecne veľmi používaná téza, že zvýšený cholesterol predstavuje najväčšie riziko infarktov.

A farmaceutický priemysel začal vo veľkom chrliť lieky na zníženie cholesterolu. Tie fungujú tak, že vystavia pečeň jeho nedostatku, čo ju podnieti k tomu, aby využívala cholesterol z krvných LDL častíc. Tak dokážu účinne znížiť ich obsah v krvnom riečisku takmer o tretinu. Lieky na znižovanie vysokej hladiny cholesterolu sa pre výrobcov stali zlatou baňou. Tieto hypolipidemiká už dlhodobo patria medzi najužívanejšie, o čom svedčí aj počet 250 miliónov vystavených receptov v roku 2011 iba v USA.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.