Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.06.2018, 00:00

Bolesť príde vždy. Čo sa deje v človeku, ktorý beží 12 a viac hodín?

Sú schopní bežať celý deň, desiatky kilometrov, krížom po kopcoch, hodiny osamote, bolia ich kĺby, svaly, napriek tomu sa dostávajú do stavu eufórie.

Bolesť príde vždy. Čo sa deje v človeku, ktorý beží 12 a viac hodín?
Zdroj: Archív Erika Hübnera

Slovenský ultrabežec ERIK HÜBNER (41) prebehol za život desiatky tisíc kilometrov a zúčastnil sa na mnohých súťažiach pre tých najodolnejších. Ako sa človek cíti pri 100-kilometrovom behu? Čo ide hlavou počas hodín na nohách? A čo je vlastne ultrabeh?

Čo je pre vás ultrabeh?
Každý jeden ultrabeh je niečo ako malý životný príbeh, lebo počas tých hodín sa strašne veľa udeje. Nie ako keď prídem z polmaratónu a poviem – vyštartoval som, išiel som takým a takým tempom, tam som si dal pitie, dobehol som do cieľa. Keď niekto rozpráva o 100-kilometrovom ultrabehu v horách, začne večer a ústa sa mu zatvoria nad ránom.

Prečo?
Lebo pri ultrabehu človek prechádza neuveriteľnými myšlienkovými pochodmi, ak sa osamostatní od ostatných, beží aj 3-4 hodiny úplne sám, cez nejaký horský hrebeň, a prechádza od úplného zúfalstva pri stúpaní hore na kopec až po totálnu eufóriu, keď sa na kopec dostane a otvorí sa mu nádherný výhľad. To sú stavy, ako keby bol človek na drogách, ale nie v tom zlom zmysle.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk. Bližšie informácie nájdete v Pravidlách používania cookies. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači.