Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.06.2018, 00:00

Objavili ju aj u dinosaurov. Odkiaľ prišla rakovina?

Rakovina má desiatky podôb, ktoré spája to, že sa určitá populácia vlastných buniek „odtrhne z reťaze“ a začne relatívne autonómne rásť.

Objavili ju aj u dinosaurov. Odkiaľ prišla rakovina?
Zdroj: Dreamstime

Všeobecne sa rakovina pokladá za civilizačnú chorobu a keby ste sa spýtali priemerného okoloidúceho, asi by jej príchod datoval niekedy na prelom 50. a 60. rokov minulého storočia (pretože atómové bomby = radiácia = rakovina). Lenže nie, nie je to také jednoduché.

​Viac ako 10 000 röntgenových snímok dinosaurej chrbtice zo siedmich stoviek múzejných exponátov, ktoré zahŕňali široké spektrum druhov od bylinožravého stegosaura až po dravého tyranosaura. Medzi spomínanými sedemsto fosíliami dinosaurov sa dokopy našlo 29 stôp po nádoroch. Zaujímavé však je, že všetci postihnutí jedinci boli hadrosaury, teda zhruba osemmetroví kačicozobie dinosaurie bylinožravce, a pozostatky sú zhruba 70 miliónov rokov staré. Výskumníci tvrdia, že zrejme už nikdy nezistíme, prečo boli zhubným nádorovým bujnením postihnutí práve tieto tvory.

Stopy po rakovine u dinosaurov boli doteraz nájdené už len jeden jediný raz a napadnutý jedinec patril k titanosaurom, zhruba dvanásťmetrovým bylinožravcom. Celkom dlhú históriu s rakovinou máme aj my ako živočíšny druh: najstarší diagnostikovaný prípad nezhubného nádoru bol nájdený pri Johannesburgu na stavci takmer dva milióny rokov starého hominida rodu Australopithecus sediba.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.