Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
03.07.2018, 00:00

Prečo nám niekto vonia, aj keď je spotený? Čuch ovplyvňuje náš život viac, ako si myslíme

Vône a pachy nás sprevádzajú od narodenia, bez toho, aby sme si to mnohokrát uvedomovali.

Prečo nám niekto vonia, aj keď je spotený? Čuch ovplyvňuje náš život viac, ako si myslíme
Zdroj: Dreamstime

Každý z nás je vlastníkom svojej individuálnej pachovej stopy, ktorá pôsobí aj ako určitý druh komunikácie medzi ľuďmi. A aj keď je nám daná geneticky, môžeme ju ovplyvniť svojím životným štýlom. Podľa pachu si podvedome vyberáme partnera, podľa pachu či vône, ak chcete, sme schopní spoznať vlastné dieťa, identifikujeme podľa neho chorého človeka i hroziace nebezpečenstvo. A vône máme spojené s radom spomienok.

​Prečo nám niekto vonia, aj keď je spotený, a iný nám páchne, aj keď sa umýva dvakrát denne? Každý jedinec má svoj vlastný pachový podpis, ktorý je rovnako individuálny ako odtlačky prstov. Je nám daný geneticky. Ovplyvňuje ho však aj strava, choroba, hormonálne zmeny alebo užívanie liekov, alkoholu, drog a fajčenie.

Prečo sami seba necítime?

Teoreticky možno podľa pachu rozpoznať aj pohlavie jedinca, teda aspoň u dospelých. Všeobecne platí, že silnejší a menej príjemný pach je často priraďovaný mužom, jemnejší a menej intenzívnejší ženám. U detí a prekvapivo aj u starých ľudí však môže na základe pachu dochádzať k zámenám. Zaujímavé je, že schopnosť identifikácie pachu cudzích jedincov opačného pohlavia sa znižuje v období zamilovanosti, zrejme aj vďaka hormonálnym vplyvom.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.