Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
10.07.2018, 12:44

Kamenné šperky z minulosti, Slovensko je krajinou hradov

Na našom území sa nachádza 180 hradov a zámkov vrátane zrúcanín a 425 kaštieľov.

Kamenné šperky z minulosti, Slovensko je krajinou hradov
Zdroj: Dreamstime

Po niektorých zostalo už iba zopár múrov, no ešte stále ich máme dosť na to, aby sme mali kam chodiť. Či už kvôli romantike, dobrodružstvu, histórii, legendám alebo samotnému zážitku.

​Vyberať z celého sortimentu dávnych šľachtických sídel tie „naj“ nie je vôbec jednoduché. Koľko hradov či zámkov, toľko chutí. Začať môžeme miláčikom rodín a detí, šľachtickým sídlom nachádzajúcim sa na mieste dreveného hradiska z 12. storočia, ktoré v priebehu 13. storočia prestavali na kamenný hrad. Vlastnili ho známe šľachtické rody, až ho v 16. storočí nechal František Turzo prestavať na renesančný zámok.

Miláčik filmárov

Bojnický zámok začal dnešnú podobu nadobúdať počas prestavby v rokoch 1889 až 1910 najmä pod taktovkou vtedajšieho majiteľa Jána Františka Pálfiho. Po druhej svetovej vojne pripadol štátu a o päť rokov, presne na deň, vyhorel. Po celkovej obnove sa stal, aj vďaka svojmu výzoru, najznámejším predstaviteľom rozprávkových zámkov. Vzniklo v ňom múzeum, ktoré s obľubou navštevujú najmä rodiny s deťmi, k čomu úspešne prispievajú aj akcie ako festival strašidiel a mnohé ďalšie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.