Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
05.08.2018, 00:01

Zabudnuté miesta najkrutejších popráv na Slovensku: Vápenke v obci Nemecká hovorili 47. pec Osvienčimu

Napriek tomu, že to nie je klasický cieľ turistických prehliadok, vychádzajú z pamätníka v Nemeckej mĺkvi zahraniční návštevníci.

Zabudnuté miesta najkrutejších popráv na Slovensku: Vápenke v obci Nemecká hovorili 47. pec Osvienčimu
Zdroj: Múzeum SNP

Ja, naopak, vchádzam dnu. Po hodine spojenej s neskutočne silnými emóciami som rád, že som na čerstvom vzduchu. To, čo som videl a počul, musím zhlboka rozdýchať. Najväčší masaker v histórii Slovenska mal stovky obetí a v krutosti boli porovnateľné s Osvienčimom.

Téma
Zdroj: HNkonto

​Pri jednom z tohtoročných súdnych procesov so slovenským extrémistom pre hanlivé statusy uverejnené na Facebooku navrhoval prokurátor ako trest aj návštevu koncentračného tábora Auschwitz v Poľsku. Prokurátor v tom mal jasno – okrem podmienečného trestu s probačným dohľadom mal súdený extrémista ísť na vlastné náklady na exkurziu s odborným výkladom a súdu o tom predložiť potvrdenie.

Prokurátor však nemusel navrhovať tábor smrti v Poľsku, veď aj na Slovensku nacisti spolu s gardistami spôsobili tragédie, ktoré sa zapísali do dejín strašidelným spôsobom. Nie nadarmo sa Kofroňovej vápenke v Nemeckej hovorilo 47. pec Osvienčimu. Možno by nebolo zlé poslať extrémistu práve po slovenských stopách. My sme sa tam vybrali.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.