Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.09.2018, 00:00

Spoznajú rakovinu aj blížiaci sa epileptický záchvat. Ako psi vycítia naše choroby?

O superschopnostiach svojho psa hovorí takmer každý druhý majiteľ.

Spoznajú rakovinu aj blížiaci sa epileptický záchvat. Ako psi vycítia naše choroby?
Zdroj: MAFRA/Martin Veselý

Dokážu vraj predvídať, kedy sa pán vráti domov, či pôjdu na prechádzku alebo či vodcovi svorky nehrozí nejaké nebezpečenstvo. Dokonca cítia aj zmeny v tele, blížiaci sa epileptický záchvat či niektoré druhy rakoviny. Týždenník TÉMA sa s kynologičkou JANOU HOUSKOVOU rozprával o tajomstve psej „intuície“, dokonalosti psieho čuchu aj seriálovej „masáži“ komisárom Rexom.

Majú psy šiesty zmysel?
Minimálne šiesty. Sú oveľa vnímavejší než človek, ktorý je vinou civilizácie zjemnený a otupený.

Napriek tomu, nenamýšľame si niektoré psie schopnosti len pod vplyvom nesmiernej lásky k svojmu zvieraciemu miláčikovi? Alebo psy vážne majú určité superschopnosti?
Povedala by som, že z každého trochu. Psy naozaj dokážu vycítiť u svojho pána blížiaci sa epileptický záchvat alebo hroziacu diabetickú kómu (život ohrozujúci stav pri extrémne nízkej alebo, naopak, vysokej hladine krvného cukru, pozn. red.). To je fakt a tieto schopnosti psom uprieť nemôžeme.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.