Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.10.2018, 00:00

Tikajúca bomba v chrbtici, opierkový syndróm mnohí bagatelizujú

Poruchy spánku, závrat, ušné šelesty aj dvojité videnie – také sú následky autonehody, pri ktorej náraz auta pasažierovi esovito švihne krčnou chrbticou.

Tikajúca bomba v chrbtici, opierkový syndróm mnohí bagatelizujú
Zdroj: Dreamstime

Hoci ide o regulárnu chorobu a izraelský fyzik vyvinul diagnostický prístroj na jej odhalenie, mnohí neurológovia syndróm opierky hlavy, teda „opierkový syndróm„ (tiež „bičový syndróm“ alebo whiplash trauma) bagatelizujú. Doc. MUDr. ALEŠ HAHN, CSc. (71), dlhoročný prednosta ORL kliniky FN Královské Vinohrady v Prahe, vysvetľuje, ako oddialená forma zákernej choroby poškodzuje predĺženú miechu a ako tomu predísť. Či sa vám prihodí v aute, na korčuliach, pri hokeji alebo na jarmoku.

Akú opierku máte v aute?
Len pasívnu, ale niektoré japonské a nemecké automobilky, alebo napríklad Volvo, už vyvinuli aktívne opierky, ktoré v momente, keď by mohlo dôjsť k whiplash, vystrelia a hlavu pri nehode fixujú. To šklbnutie do predklonu a záklonu, pri ktorom dochádza k neprimeranému natiahnutiu krčnej chrbtice, je tým minimalizované.

Opierkovému syndrómu sa venujete viac ako 10 rokov. Môžete vysvetliť, čím je nebezpečný?
Predovšetkým je s ním spojených 50 až 60 percent automobilových nehôd. Keď opomenieme fraktúry, ktoré sú záležitosťou pre traumatológov, tak asi polovica postihnutých je bez zjavných príznakov. Neurológ ani vyšetrenie na CT a magnetická rezonancia nič nenájdu. Lenže napríklad za trištvrte roka začne ten človek vracať, má ušný šelest, bolesti hlavy, končatín, poruchy hybnosti, dvojité videnie, poruchy sexu, poruchy spánku, poruchy reči aj prehĺtania. A to aj napriek tomu, že pri tej autonehode išlo napríklad len o menší náraz v rýchlosti 20 alebo 30 km/h.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.