Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.10.2018, 14:26

Experiment z džungle: Žiadna hygiena, žiadny budík, žiadny stres

Vedci najali skupinu piatich dospelých a dvoch detí a vyslal ich stráviť 16 dní v džungli u indiánskeho kmeňa Ye'kwana.

Experiment z džungle: Žiadna hygiena, žiadny budík, žiadny stres
Zdroj: Dreamstime

V prípade civilizačných chorôb, ako sú obezita, úzkosti, depresie a ďalšie, začínajú lekári v poslednom čase okrem známych príčin (stres, málo pohybu...) hovoriť o ďalšom podstatnom vplyve – a to črevnej mikroflóre. To je ostatne jedna z menej preskúmaných oblastí v ľudskom tele.

​Tím amerických a venezuelských vedcov najal vo venezuelskej metropole Caracas skupinu piatich dospelých a dvoch detí a vyslal ich stráviť 16 dní v džungli u indiánskeho kmeňa Ye'kwana. A aj keď sedem ľudí neposkytuje úplne reprezentatívnu vzorku, výsledky testov sú prinajmenšom zaujímavé.

Počas ich pobytu v domorodej dedine išlo totiž naozaj o návrat ku koreňom: dve jedlá denne, väčšinou polievka s kúskami mäsa či rýb, čistá voda a maniokové korene. Hygiena v rieke bez mydla a zubnej pasty. Žiadne budíky, ale prirodzený spánkový rytmus ... A tiež pravidelný odber z nosa, ústnej dutiny, pokožky a výkalov. Zatiaľ čo u dospelých po 16 dňoch k žiadnej väčšej zmene v zložení črevnej mikroflóry neprišlo, u oboch detí (4 a 7 rokov) nastali v zložení baktérií a ďalších mikroorganizmov, ktoré v tráviacej sústave máme, významné zmeny. Čo presne znamenajú, je teraz predmetom ďalších testov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.