Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
10.01.2022, 00:00

Preťažená fabrika tela: Ak je pečeň poškodená, treba odstrániť príčinu

  • V týchto dňoch je v nej poriadny frmol a prevádzka beží naplno. Naša pečeň totiž už tradične dostáva na prelome rokov poriadne zabrať a o súčasných lockdownových gastronomických a alkoholových náporoch ani nehovoriac.
  • „Pečeň je pre organizmus čosi ako továreň, ktorá spracúva všetky živiny a okrem toho zastáva aj detoxikačnú funkciu. Podľa orientálnej medicíny je pečeň generálom v organizme,“ vraví hepatológ Štefan Hrušovský (67).
  • Ako dlho by sme bez nej prežili? Kedy vzniká cirhóza? Prečo ju môžu poškodiť aj lieky užívané podľa predpisu lekára? Čo zaberá na to, aby sa opäť „postavila na nohy“?
  • Prečítajte si článok publikovaný v magazíne Téma.
Preťažená fabrika tela: Ak je pečeň poškodená, treba odstrániť príčinu
Zdroj: Peter Mayer

Pečeň je taký tichý orgán. Srdce tlčie, pľúca dýchajú, v črevách nám škvŕka... Ako sa prejavuje pečeň, môžeme ju nejako cítiť?

Nemôžeme. Vlastne ani nevieme, že ju máme a pritom je to najväčší orgán v tele, má 1,2 až 1,5 kilogramu. Pečeň je v pravom podrebrí, pravý lalok má približne dvanásť krát dvanásť centimetrov a celá pečeň má v priemere osemnásť až devätnásť centimetrov. Má tvar akoby pologule.

Zdroj: Archív HN

Môže nás pečeň bolieť?

Je zaujímavé, že pečeň nemá senzitívne nervy, čiže nebolí. Ale môžu nastať bolesti, ak sa pomerne rýchlo zväčší a tlačí na svoj obal, ktorý už má nervy prenášajúce bolestivé vnemy. Vtedy pociťujeme tupú bolesť, ktorú spôsobuje zväčšená pečeň. Naopak, pri žlčníkových kameňoch nastáva poškodenie žlčového systému, a to vyvoláva prudkú bolesť. Takto vzniká žlčníková kolika.

Čo všetko sa v pečeni deje? Hovorí sa o nej, že je to akási fabrika, ktorá detoxikuje organizmus.

To je také pekné prirovnanie a naozaj, pečeň je pre organizmus čosi ako továreň, ktorá spracúva všetky živiny. Všetko, čo zjeme, dostáva sa do tráviacej trubice, prechádza cez stenu čreva do krvi a odtiaľ do tzv. portálneho riečiska. Toto riečisko vedie krv z čreva do pečene, kde sa živiny spracúvajú na všetko, čo organizmus potrebuje. Čiže jednou z funkcií pečene je syntetická úloha, syntetizuje rozličné bielkoviny, tuky a zložené stavebné látky potrebné pre organizmus. Pečeň rozličnými formami produkuje pre telo energiu. Okrem syntetickej funkcie pečeň zastáva aj detoxikačnú funkciu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.