Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.11.2018, 16:27

Tajomstvá našich snov. Prečo v nich lietame a kedy sa opakujú?

Sny odjakživa lákali ľudí, chceli im porozumieť a pochopiť ich význam.

Tajomstvá našich snov. Prečo v nich lietame a kedy sa opakujú?
Zdroj: Dreamstime

„Je zaujímavé, že v noci, keď sme nehybní, sa veľmi intenzívne odohrávajú veci v našom vnútri,“ hovorí známy slovenský psychiater prof. MUDr. JOZEF HAŠTO, PhD (68). Čo vlastne o snoch vie moderná veda? Ktoré sny majú v psychoterapii význam? Čo naznačujú povestné sny o lietaní? Prečo si niektoré sny pamätáme celý život a iné krátko po zobudení zabudneme?

Čo vie moderná veda o snoch?
Sny boli pre ľudí zaujímavé odpradávna a vždy sa im snažili porozumieť. Zhruba polstoročie vieme, že prevažná časť živých snov silne súvisí s REM fázou spánku. REM je skratka z angličtiny, ide o rýchle pohyby očí (Rapid Eye Movement, pozn. red.). Keď sa počas spánku snímalo EEG mozgu (elektroencefalografia, sníma aktivitu mozgu, pozn. red.), zistilo sa, že spánok sa delí na dve fázy. Prvou je non-REM spánok, ktorý sa postupne prehlbuje a nazývame ho tiež pomalovlnový, pretože na zázname EEG by sa tak zobrazil. Druhá fáza je REM spánok, v ktorom sa človeku rýchlo pohybujú oči, a práve počas neho dochádza k sneniu.

Ako často máme počas noci REM spánok?
Zhruba päťkrát za noc. Človek sa dostáva do takých epizód spánku, keď sa celkom zmení EEG záznam a na niekoľko minút sa v ňom objavia podobné vlnky ako pri bdelom stave. Ale pritom nejde o bdelý stav, hovoríme o „paradoxnom spánku“, človek má vtedy úplne uvoľnené svalstvo, občas sa objavujú zášklby.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.