Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
11.11.2018, 00:00

Najsmiešnejšia prvá dáma v histórii republiky, nechávala sa oslovovať milosťpani Marta

Pred 65 rokmi zomrela s aureolou prvej robotníckej pani prezidentovej.

Najsmiešnejšia prvá dáma v histórii republiky, nechávala sa oslovovať milosťpani Marta
Zdroj: TASR

Päťdesiatštyriročná „milosťpani Marta“, ako sa najsmiešnejšia prvá dáma v histórii tejto republiky nechávala oslovovať, tak prežila svojho manžela Klementa Gottwalda (ktorý sa rovnako ako ona narodil ako nemanželské dieťa) len o sedem mesiacov...

​Na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia sa zrodila ľudová veršovanka: „Masaryk mal Lány, Gottwald robí z kur*v dámy...“ Nesmelo sa o tom hovoriť, ale ľud si šuškal o tom, že kým ešte bola Marta Gottwaldová obyčajnou krčmovou posluhovačkou Máriou Holubovou (Marta si začala hovoriť sama, pripadalo jej to viac nóbl), a nie ženou prvého československého robotníckeho prezidenta, privyrábala si občas... No, proste v posteli.

Falošný rodný dom
Neskoršia propaganda sa snažila vytvoriť z Gottwalda ikonu komunizmu podľa vzoru Lenina či Stalina, takže mnohé nehodiace sa informácie z jeho mladosti sa strácajú v hmle, aby ich nahradili iné, vymyslené. Rok po Gottwaldovej smrti bola napríklad vysťahovaná rodina Štarkovcov zo svojho statku v Dědiciach na predmestí Vyškova a ten bol potom prestavaný na „chudobný rodný domček súdruha Gottwalda“ – hoci v skutočnosti Klementa jeho matka pomocná robotníčka porodila o tri kilometre ďalej v Herolticiach, kde ju do iného stavu priviedol miestny sedliak František Skácel. Po stopách Gottwaldovej mladosti sa vydal pátrať slovenský profesor histórie Ján Mlynárik a zistil, že slúžka Marie Holubová bola deva ľahkých mravov, ktorú vyučený stolár a neskoršie boľševický vodca na jeseň roku 1919 (ona mala dvadsať, on dvadsaťtri) priviedol po zoznámení sa na dedinskej tancovačke do iného stavu. Ale pretože mal pochybnosti o svojom otcovstve, utiekol pred ňou na Slovensko.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.