Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.12.2018, 00:00

Hormóny rozhodujú o emóciách a chorobách. Ako spoznať, že s nami mávajú?

Väčšinou ani nevieme, že ich máme, napriek tomu na ne radi zvádzame kadečo – zlú náladu i ľúbostné avantúry postarších pánov.

Hormóny rozhodujú o emóciách a chorobách. Ako spoznať, že s nami mávajú?
Zdroj: Dreamstime

Pevne v hrsti nás hormóny držia v čase puberty a pokračujú v tom po celý zvyšok života. A keď sa ich krehká rovnováha poruší, obrátia nám život hore nohami. Ich výkyvy však majú mnoho tvárí. Robia z nás impulzívneho problémového človeka i krotkého baránka, hoci nám takú povahu sudičky nedali do vienka. Tým, že rozhodujú o emóciách a chorobách, hovoria aj do nášho osudu. Ako spoznať, že s nami mávajú?

Zdroj: Téma

​„Upokoj hormóny!“ prosia rodičia svoje pubertálne deti, aby sa – jazykom medicíny – pokúsili zvládnuť hormonálnu búrku, ktorá s nimi máva silou uragánu. Dožadujú sa však márne. Obdobie vzdoru a revolty riadené neviditeľnými chemickými poslami skrátka k dospievaniu patrí. Jedinou šancou, ako v komunikácii s náladovým a ľahko zraniteľným pubertiakom obstáť, je zapojiť výchovné a diplomatické schopnosti. Puberta navyše nie je jediným obdobím, v ktorom si s nami hormóny robia, čo chcú. Ďalšou zaťažkávacou skúškou prejdú ženy v čase tehotenstva a menopauzy, páni počas andropauzy, keď výrazne klesá hladina najznámejšieho mužského hormónu testosterónu.

Kastráciou sa predchádzalo sporom

Že niektoré typicky mužské vlastnosti, od výšky, ochlpenia, fúzov, hlbokého hlasu, fyzickej zdatnosti a niekedy aj agresivity, môžeme zviesť na tých niekoľko miligramov tajuplnej látky vylučovanej semenníkmi, vedeli naši predkovia už dávno predtým, než bola objavená. Nie nadarmo strážili háremy v Oriente kastráti čiže eunusi, ktorí mali o spanilé dievčatá pramalý záujem.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.