Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.12.2018, 00:00

Placebo. Nezmysel, záhadné kúzlo alebo fakt?

Klam sugescie, alebo spôsob, ako reštartovať svoju prirodzenú obranyschopnosť a nepchať sa zbytočne liekmi?

Placebo. Nezmysel, záhadné kúzlo alebo fakt?
Zdroj: Dreamstime

Autor Psychosomatickej prvouky a psychiater RADKIN HONZÁK (79) má jasno ohľadne placeba jasno. „Lekári aj pacienti by sa mali naučiť, že placebo je neoddeliteľnou súčasťou lekárskej praxe, že je základom jej umenia a povýšením jej vedeckosti,“ cituje vo svojej knihe slová amerického lekára Jaya Katza, ktoré tento odborník na lekársku etiku vyslovil už pred tridsiatimi štyrmi rokmi. A hoci poznatky potvrdzujúce pozitívne účinky placeba aj samoozdravnú schopnosť organizmu neustále pribúdajú, placebo efekt stále stojí na okraji záujmu modernej medicíny.

Zdroj: Téma

Mnohí ľudia považujú placebo za lož, podvod, v lepšom prípade za „nič“. Aká je teda jeho podstata?
Do medicínskeho slovníka sa placebo dostalo niekedy v 18. storočí ako prípravok, ktorý má pacienta skôr potešiť než liečiť. V súčasnosti je to nič, ktoré sa stáva niečím, alebo niečo, ktoré sa stáva ničím. „Niečo“ musíme pacientovi dať, tak mu dáme placebo, ktoré však vo farmakologickej štúdii predstavuje „nič“. Napriek tomu však v placebovej vetve takej štúdie môže dôjsť k spontánnemu zlepšeniu až uzdraveniu, ku kolísaniu klinického stavu či k návratu k priemeru. Placebo by malo byť definované ako akákoľvek terapeutická procedúra, či už látka alebo aktivita, ktorá je podaná buď úmyselne s cieľom vyvolať určitý efekt, alebo nevedomky, a má zásadný vplyv na príznaky alebo ochorenie alebo na pacienta, hoci objektívne nemá akýkoľvek vzťah k samotným ťažkostiam.

Môžete to opísať na príklade?
V 80. rokoch robili pokus s novou látkou proti bolesti s názvom fentanyl. V tom čase to bola bomba a vo vtedajšom západnom Nemecku sa rozhodli vyskúšať ho na zubnej poliklinike, kde pacientom po vytrhnutí osmičky mali podávať buď fentanyl, placebo, alebo naloxón. Naloxón je preparát, ktorý blokuje opioidné receptory, takže keď dáte niekomu opiát, aby mu ustúpila bolesť, naloxón ho v podstate zneutralizuje, takže to bolí ďalej. Potom však výskumníci prišli s tým, že nemali dosť peňazí a nepodplatili tých správnych ministerských úradníkov, takže im ten fentanyl nepovolili. Avšak štúdia pokračovala ďalej s placebom a naloxónom. Zubári trhali ďalej, pacienti zapisovali škálu bolesti a graf tej bolestivosti stúpal. Po dvoch mesiacoch prišli výskumníci s tým, že fentanyl sa vracia do hry. Pri ďalšom trhaní zubov sa ukázalo, že pacientov to bolí oveľa menej, aj keď reálne len tretina z nich mohla fentanyl skutočne dostať. A najkrajší na tej štúdii je fakt, že fentanyl v nej nikdy nefiguroval. Experti proste zubárom klamali. A napriek tomu to účinkovalo.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.