Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
27.01.2019, 00:00

"Žiť bez mlieka je možné, ale prečo by to zdravý človek robil?" pýta sa odborníčka

  • Módne trendy v stravovaní vyraďujú z jedálnička čoraz viac potravín.
  • Trendom sa stalo stravovanie „free from“, keď sa v rámci pojmu správna výživa z jedálnička mnohých domácností vytrácajú výrobky obsahujúce pšenicu, raž, jačmeň alebo mlieko.
  • Nad týmto trendom krútia hlavou nielen lekári a nutriční terapeuti.
  • „Ak nemáte diagnostikovanú konkrétnu potravinovú alergiu, laktózovú intoleranciu alebo celiakiu, potom také obmedzovanie sa v strave nemá opodstatnenie,“ podotýka Ing. DANA GABROVSKÁ, Ph.D., z Potravinárskej komory Českej republiky, ktorá stojí aj za výskumom bezlepkových potravín.
"Žiť bez mlieka je možné, ale prečo by to zdravý človek robil?" pýta sa odborníčka
Zdroj: MAFRA/David Neff

Nezdá sa vám, že ľudia majú čoraz väčší strach z potravín a hľadajú tie, o ktorých sú presvedčení, že škodia najmenej?
Je pravdou, že mnohí ľudia riešia výber potravín, ktoré budú konzumovať, až patologicky, potravín sa skôr boja, akoby sa strácal pôžitok z konzumácie dobrého jedla. Až príliš sa zaoberajú tzv. zdravou výživou a potravinami. Dokonca to už má názov – ortorexia (posadnutosť správnou výživou, pozn. red.), a to je zle. Tento trend trvá už niekoľko rokov a veľký vplyv na to majú určite aj sociálne siete a médiá. Ľudia nevedia všeobecne hľadať objektívne presné informácie, sú viac manipulovateľní aj v oblasti stravovania. Pritom dnes sú kvalita a bezpečnosť potravín pod veľmi prísnou kontrolou.

Objavujú sa však stále nové potraviny, ktorým sa hovoroví superzdravé alebo superpotraviny. Nie je to len marketingový ťah firiem, ktoré sa snažia prichádzať na trh s novinkami, aby uspeli v konkurencii ostatných výrobcov?
Nikde nie je definované, aká potravina je superpotravina. Osobne tento termín nemám rada a považujem ho skutočne len za marketingový ťah. Samozrejme, každý si vie predstaviť, že je to niečo, čo prináša určitý zdravotný benefit – má vyšší obsah vitamínov, látok s antioxidačným účinkom, omega-3 nenasýtených mastných kyselín atď., ale nazývať ich superpotravinami? S tým nesúhlasím. A ak výrobca tento termín použije na obale, mal by vysvetliť, prečo ide o superpotravinu, napr. pomocou niektorého z povolených zdravotných či výživových tvrdení. Tiež sa mi nepáči nárast potravín s názvom „free from“ – bez lepku, bez laktózy, bez glutamanu, bez éčok atď. Za najkurióznejšie tvrdenie, ktoré som videla, považujem „bez chemicky znejúcich látok“ alebo „BPA-free“. Kto zo spotrebiteľov však spozná skratku BPA? (Za skratkou BPA sa skrýva zlúčenina bisfenol A. S týmto označením sa často stretnete pri plastovom riade, podľa niektorých štúdií hrozí uvoľňovaním bisfenolu do potravy, preto boli Európskou úniou stiahnuté z trhu dojčenské fľaše obsahujúce BPA a tiež obaly potravín určených deťom do 3 rokov. Toxicita BPA pre človeka je naďalej predmetom výskumov, pozn. red.)

A čo keď niekomu potraviny spôsobujú zdravotné komplikácie?
Ak má niekto lekárom diagnostikovanú celiakiu (ochorenie spôsobené neznášanlivosťou lepku, pozn. red.) alebo potravinovú alergiu, tak je jasné, že má prísne obmedzenia a musí príslušnej diagnóze prispôsobiť svoju stravu. Na to tiež reagovala európska legislatíva o označovaní potravín. Dnes musí byť každá zložka, uvedená v zozname látok alebo produktov vyvolávajúcich alergie alebo neznášanlivosť, na obale potraviny zvýraznená, aby spotrebiteľ jasne vedel: môžem – nemôžem. Inak nie je najmenší dôvod nejakým spôsobom obmedzovať výber potravín. Ľudia akoby prestávali používať vlastný rozum a neustále riešia, čo môžu jesť a čo musia dať psovi alebo mačke... A keď potom idú na návštevu ku kamarátom, tak si rovno berú zoznam toho, čo kto nesmie jesť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.