Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
02.02.2019, 00:00

Tá krutosť a beštialita ma stále prekvapuje

• Slovák Jozef Gabčík spolu s Moravákom Janom Kubišom vykonali v roku 1942 atentát na Reinharda Heydricha, čím významne zasiahli nielen do našich dejín.
  • „Vykonali najväčší odbojový čin druhej svetovej vojny. Aj vďaka tomu sa Československo mohlo po vojne obnoviť v pôvodných hraniciach,“ hovorí VERONIKA HOMOLOVÁ TÓTHOVÁ (38), autorka knihy Mama milovala Gabčíka.
  • Pri jej písaní nazrela do mnohých historických archívov, vyšetrovacích spisov gestapa, stretla sa s Gabčíkovou rodinou aj jedinou dcérou Anny Malinovej, ktorá parašutistu v Prahe schovávala.
  • Jej kniha tak prináša celkom iný pohľad na to, kto bol muž, ktorý sa dostal aj medzi desať najväčších Slovákov v rovnomennej ankete.
Tá krutosť a beštialita ma stále prekvapuje
Zdroj: Pavol Funtál

Vaša prvá kniha Mengeleho dievča bola autobiografická výpoveď Violy Fischerovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory. V druhej knihe Mama milovala Gabčíka ste si vzťah medzi atentátnikom na Heydricha Jozefom Gabčíkom a Annou Malinovou vymysleli. Prečo ten posun k fikcii?
Hoci motív lásky medzi Jozefom Gabčíkom a Annou Malinovou je vymyslený, deväťdesiat percent knihy je založených na historických faktoch. Vychádzala som z dokumentov, fotografií, vyšetrovacích spisov gestapa, takže toho vymysleného je tam naozaj máličko. Totiž Gabčík si na rozdiel od Jana Kubiša nepísal žiadny denník, nezostala žiadna jeho priama výpoveď o tom, ako prežíval udalosti v Prahe pred atentátom, ako to bolo s jeho priateľkami a podobne.

Priateľkami? Bolo ich viac?
Je pravdepodobné, že zamotal hlavu viacerým ženám z odboja. Respektíve, ony doňho boli zaľúbené, ale či to bolo obojstranné, ťažko povedať. Dievčatá a mladé ženy z odboja obdivovali parašutistov, vytvárali si romantické predstavy. A parašutisti tým boli polichotení, nebránili sa flirtovaniu. Jan Kubiš si napríklad písal s viacerými mladými ženami. Vo svojom denníku má aj spomienku na Francúzsko, kde píše, ako si s Gabčíkom za žold kúpili bicykle a „jezdili jsme po okolí a sváděli, co se dalo“. Netvrdím, že Gabčík miloval iba Annu ani že ju vôbec miloval, ale že Anna milovala Gabčíka.

A to je skutočnosť?
V podstate je to potvrdené výpoveďami ľudí, ktorí ju poznali a prežili heydrichiádu. Ale keďže nepoznáme detaily ich vzťahu, spôsob, akým prebiehal, a čo sa medzi nimi dialo, som si vymyslela. Keďže Anna Malinová bola mladá dvadsaťosemročná vdova a Gabčík bol o dva roky starší, predpokladám, že nešlo o žiadne pubertálne vzplanutie, ale o vzťah dvoch dospelých ľudí. Navyše, obaja si zrejme boli vedomí toho, že to dlho nepotrvá...

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.