Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.04.2019, 00:00

Život bez michelinskej hviezdy. Čo prežíva známy šéfkuchár po strate ocenenia?

• Už niekoľko rokov patrí medzi najlepších kuchárov a v roku 2012 dokonca doviedol pražskú hotelovú reštauráciu Alcron prvýkrát k michelinskej hviezde.
  • Vlani na jar o ňu podnik prišiel.
  • Ako sa ROMANOVI PAULUSOVI (43) bez prestížneho ocenenia žije?
  • Neublížilo reštaurácii pri hodnotení komisárov aj to, že je tvárou reťazca Lidl?
  • A ako dlho sa spamätával zo sklamania?
  • „Pomohla mi rodina. Manželka ma doma privítala s tým, že ma má rovnako rada aj bez hviezdy,“ hovorí s úsmevom.
  • Na rozhovor prišiel sa zalepenými prstami, pri varení sa porezal o ostré kosti.
Život bez michelinskej hviezdy. Čo prežíva známy šéfkuchár po strate ocenenia?
Zdroj: MAFRA/Michal Šula

Koncom marca býva termín, keď michelinský sprievodca vyhlasuje reštaurácie ohodnotené jednou až tromi hviezdičkami. Vy ste vlani o tú svoju jednu hviezdu prišli. Mali ste ten dátum vyznačený v diári červeným?
Ten dátum presne nepoznám. Nesledoval som to ani predtým, ani teraz.

To vám úplne neverím...
Tých jedenásť rokov, ktoré som tu v hoteli Alcron, stále vnímam ako veľmi úspešné a vzrušujúce obdobie mojej kariéry. Pred siedmimi rokmi sme získali ocenenie, ktoré vtedy v Česku nikto nemal. Bolo tu predtým Allegro s cudzím šéfkuchárom (reštaurácia v hoteli Four Seasons, ktorú viedol taliansky šéfkuchár Andrea Accordi, získala hviezdu v roku 1998 a potom ešte opakovane, pozn. red.) – a o krátko čas táto reštaurácia zanikla. Bol tu Gordon Ramsey, čo bol totálny prepadák zo všetkých stránok. Kým dostali hviezdu, tak zbankrotovali (reštaurácia Maze slávneho britského šéfkuchára v pražskom hoteli Hilton skončila pre finančné problémy Ramseyho celosvetovej siete, pozn. red.). Zo dňa na deň sa všetci zbalili a odleteli preč. A zrazu my, ako hotelová reštaurácia, a La Degustation, samostatne fungujúca reštaurácia patriaca pod reťazec Ambiente, sme dostali hviezdičky.

Práve vtedy sa vám narodila dcéra, takže rok snov?
Dcéra sa narodila týždeň pred udelením cien, o týždeň neskôr mi umrela babička. To je život... Potom sme hviezdu päťkrát obhájili. Máme byť na čo hrdí. Už predtým som tu bol tri roky. Bolo to veľmi tvrdo odpracované. Ani potom sme nič neflákali. No evidentne sme urobili pár chýb, ktoré viedli k tomu, že sme hviezdu neobhájili.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.