Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.04.2019, 16:49

Kráľ nemŕtvych z Bratislavy. Slováka, ktorého preslávila Hra o tróny, si obľúbil aj Ridley Scott

  • Kaskadér, choreograf bojových scén a príležitostný herec.
  • VLADIMÍR FURDÍK (49) má na svojom konte desiatky filmových trhákov, ale z tváre v pozadí sa stal ikonou miliónov fanúšikov až vďaka populárnemu seriálu televízie HBO HRA O TRÓNY.
  • Furdík v ňom hrá hlavnú zápornú postavu Nočného kráľa, túžiaceho zničiť všetko živé.
  • Ako sa s trochu nečakaným záujmom vyrovnáva slovenský rodák, ktorý žije striedavo v Bratislave a v Olomouci?
Kráľ nemŕtvych z Bratislavy. Slováka, ktorého preslávila Hra o tróny, si obľúbil aj Ridley Scott
Zdroj: Mafra/Miloslav Jančík

Fanúšikovia Hry o tróny netrpezlivo čakali na premiéru poslednej série seriálu. Vďaka predošlému deju je zrejmé, že v nej máte dosť priestoru. Prezraďte, aké ťažké je lietať na drakovi?
No, budete sa diviť, ale skutočne to nie je žiadna sranda. Bolo to jedno z náročných natáčaní. Filmári postavili naozaj veľkú konštrukciu, ktorá sa pohybuje na hydraulických ramenách a ťahadlách a dá sa ňou otáčať rôznymi smermi. Myslím, že je možné vidieť niekde na internete, ako to vyzerá a ako to funguje. Všetko je potiahnuté zeleným, takzvaným kľúčovacím plátnom, na ktoré sa potom drak dorába digitálne. Výsledok síce vyzerá prirodzene a je to super urobené, ale kvôli asi pätnásťsekundovému záberu som bol na „chrbte“ draka takmer mesiac.

Nebudem z vás ťahať dej, ktorý aj tak nemôžete prezradiť. Prečo sú však intrigy, zrada, láska či rytieri a draky v podaní Hry o tróny také populárne? Napríklad premiérové vysielanie šiestej série, kde ste sa úlohy Nočného kráľa ujali, videlo v legálnom vysielaní takmer 80 miliónov ľudí a ďalšie desiatky miliónov to sledovali ilegálne stiahnuté z internetu.
Populárna bola aj pôvodná knižná predloha od amerického spisovateľa Georgea R. R. Martina. A seriály? Sú to proste platené televízne kanály, a preto musia mať exkluzívny obsah. Výroba vlastných seriálov a filmov je cesta nielen pre HBO, ale aj pre Netflix a ďalšie podobné televízie. Ako vidieť, táto stratégia im vychádza a niektoré seriály majú obrovské rozpočty porovnateľné s drahými hollywoodskymi filmami. Sám na Slovensku odoberám Netflix. Myslím, že za deväť eur mesačne. Síce sa naň nepozerám príliš často, ale mám ho predplatený kvôli deťom.

Myslel som si, že žijete v Olomouci.
Striedavo. Väčšinou v Olomouci.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.