Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
31.05.2019, 15:13

Špičkový neurochirurg vysvetľuje, ako človek spozná, že sa blíži mŕtvica

  • Robí tie vôbec najťažšie operácie mozgu. Je členom Svetovej akadémie neurochirurgov, ktorú tvorí osemdesiat najlepších neurochirurgov z celej planéty. Jej členom je aj slovenský profesor Juraj Šteňo (70), od roku 2014 dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
  • Profesor VLADIMÍR BENEŠ (65), DrSc., prednosta Neurochirurgickej a neuroonkologickej kliniky 1. LF UK a Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe.
  • Jeho otec aj jeho syn sa volajú úplne rovnako a venujú sa tomu istému odboru.
  • Ako sa líši mozog muža a ženy? Prečo je u chirurga dôležitejšia hlava ako ruky? Bude v dohľadnej dobe vytvorený nadčlovek s umelou inteligenciou? Prečo sa profesor Beneš zo všetkých fatálnych chorôb najviac bojí mŕtvice? A ako človek spozná, že sa blíži?
Špičkový neurochirurg vysvetľuje, ako človek spozná, že sa blíži mŕtvica
Zdroj: Shutterstock

Čím vás mozog neprestáva fascinovať?
Mozog je riadiaca centrála, tam sa všetko rodí a rozhoduje, na ňom záleží kvalita života. Mozog rozhodne, akým sme človekom, či máme dobré srdce, alebo nie, do koho sa zamilujeme. Riadi všetko a väčšinu úloh robí automaticky a ani o tom naše vedomie neinformuje. Má na starosti tep, dýchanie, chôdzu, riadenie auta... Nespí, neodpočíva, v noci si ukladá do pamäte, občas vás prevalí, aby ste sa nepreležali, generuje sny. A vlastne aj lieči organizmus. Dvadsať percent krvného obehu ide do mozgu, hoci váži len necelé dve percentá váhy celého organizmu. A na správne fungovanie mu stačí cukor. Ale najviac ma fascinuje svojou zložitosťou.

Je pekný?
Myslím si to.

Pritom niekde ste povedali, že vyzerá ako karfiol...
Vyzerá ako vesmír, ako tá čierna diera, čo nedávno odfotili. Svojou zložitosťou, nekonečnosťou a nepoznateľnosťou. My sa však k nemu správame ako k tomu karfiolu, pretože sme zatiaľ nedospeli. Zatiaľ ani nevieme, čo o ňom nevieme.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 97% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.