Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.06.2019, 00:00

Okolo zdravej výživy vznikol chaos. Odborník vysvetľuje, kde je problém

• Strava ovplyvňuje nielen našu váhu či kondíciu, ale aj náladu a zdravotný stav. Napokon, až dve tretiny všetkých chorôb majú čiastočne pôvod práve v zlej strave.
  • „Mala by byť hlavne prirodzená,“ tvrdí PETR HAVLÍČEK, jeden z najznámejších českých výživových expertov.
  • Podľa neho tvrdenie, že by sme mali jesť päťkrát denne, je dogma, jemu väčšinou stačia dve jedlá denne.
  • Ktorá kuchyňa je najzdravšia? Je pre nás vhodnejšia talianska alebo japonská? A prečo by sme mali jesť hlavne potraviny a jedlá, ktoré pochádzajú z regiónu, kde sme sa narodili?
Okolo zdravej výživy vznikol chaos. Odborník vysvetľuje, kde je problém
Zdroj: MAFRA/Tomáš Krist

Ako vyzerá váš jedálniček?
Vlastne nepreferujem žiaden štýl. Mám svoje pravidlá, ktoré však zároveň nikomu nevnucujem ako jediné správne. Nejem päť jedál denne, ako radí väčšina mojich kolegov, ale dodržiavam to, čomu sa dnes moderne hovorí prerušovaný pôst.

To je čo?
Zvyčajne mám v pravidelných časoch obed a večeru, výdatnejšie a často aj viacchodové jedlá. A občas len večeru, ale to fakt maximálne raz, dvakrát týždenne. A skladba môjho jedálnička je veľmi ovplyvnená sezónnosťou. Snažím sa jesť jedlo, v ktorom je veľa zeleniny, ovocia a orechov. Nejem takmer žiadne prílohy. Teda všeobecne konzumujem skôr menej sacharidov.

Na raňajky nemáte čas?
Zámerne som ich vyradil, pretože, ako som už povedal, dodržiavam prerušovaný pôst, keď som šestnásť hodín nalačno a osem hodín mám na jedlo. Bez večere sa nezaobídem, takže padla voľba na raňajky. Aj z rýdzo praktických dôvodov – ráno to mám dosť nabité, hoci vstávam skoro. Predtým som raňajky do seba v zhone nahádzal a nebolo mi potom dobre. Dám si radšej hodinovú pauzu na obed. A niekedy sa stíham po jedle aj trochu prejsť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.