Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.08.2019, 14:43

Narodil sa v Československu, ako dobrovoľník bojoval v Sýrii: Ide to aj bez náboženskej motivácie

  • Niekto by mohol VÁCLAVA SKUTILA (50), učiteľa angličtiny, ktorý sa narodil v Československu, ale vyrastal v Juhoafrickej republike, považovať za dobrodruha alebo dokonca rojka.
  • On sám to tak ale necíti.
  • Vlani sa vydal do vojnami zmietanej Sýrie, kde šesť mesiacov bojoval po boku anarchistických kurdských milícií YPG proti Islamskému štátu.
  • „Človek dokáže bojovať proti zlu aj bez náboženskej motivácie. Máme hodnoty, za ktoré sa oplatí nasadiť život,“ vysvetľuje v rozhovore pre TÉMU.
Narodil sa v Československu, ako dobrovoľník bojoval v Sýrii: Ide to aj bez náboženskej motivácie
Zdroj: archív Václava Skutila

Ako ste sa vôbec do sýrskeho Kurdistanu dostali?

Bolo to trochu dobrodružné. Komunikujete so svojím kontaktom šifrovaným e-mailom. Priletíte do Iraku a dostanete do ruky telefón. Chlapa na druhej strane vôbec nepoznáte, tak máte, samozrejme, obavy. Každému v tej chvíli musí prebehnúť hlavou: „Ježiš, dúfam, že to nie je nikto z Daeš (skratka arabského názvu pre Islamský štát, pozn. red.).“ Na hlavu cudzincov, čo idú bojovať proti nim, je vypísaná odmena mnoho tisícok dolárov. Hovoríte si, že azda neskončíte pred kamerou s prerezaným krkom. Keď sa kontakt podarí, tak vás odvezú do úkrytu, do nejakého bezpečného domu, kde čakáte, až sa vás zíde väčšia skupina. Až potom sme išli autami na sever Iraku, na pomedzie so Sýriou a Tureckom. Tam sa zase nejaký deň ukrývate v príbytku a čakáte na prechod hraníc. Tá oblasť je dosť nebezpečná, dochádza tam neustále ku konfliktom a bombardujú to tam aj Turci. Potom nás previezli v člnoch cez rieku Tigris do Sýrie. Na druhej strane dostanete najesť a aj kávu. A potom putujete do výcvikového tábora.

Ako taký prechod rieky vyzerá? Aký je Tigris v tom mieste široký?

Išli sme na nafukovacích člnoch a rieka je len o trošku širšia ako Vltava v Prahe, nebolo to nijako divoké.

Ako ste sa, ako medzinárodní bojovníci, spolu navzájom bavili? A ako vyzerá výcvik v Ľudových obranných jednotkách (YPG) pre boj s Islamským štátom?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.