Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.09.2019, 00:00

Zázraky pod nohami. Jaskyne nie sú len kvaple a staré nápisy

  • Slovensko má toľko objavených jaskýň, že keby ste ich naskladali za sebou, bola by to chodba dlhá takmer od najzápadnejšieho po najvýchodnejší bod krajiny.
  • A každý rok pribúdajú novoobjavené. Geológ Mgr. TOMÁŠ LÁNCZOS, PhD. (53), z Katedry geochémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave sa jaskyniarstvu venuje roky.
  • Hovorí, že jaskyne sú konzervy času, ktoré nám dávajú okrem výzdoby, prastarých nápisov, kostí jaskynným medveďov, levov či zubov mamutov a nosorožcov aj informácie o tom, ako to vyzerá pod nami, a vieme z toho pochopiť aj tektoniku oblasti.
Zázraky pod nohami. Jaskyne nie sú len kvaple a staré nápisy
Zdroj: Marian Sitta

Je pravda, že Slovensko má zhruba 500 kilometrov jaskýň?
Môže byť, veď najdlhšia slovenská jaskyňa má 41,163 kilometra, je to Demänovský jaskynný systém. A keby sme zrátali všetky jaskyne v Demänovskej doline, tak by to bolo aj viac ako 70 kilometrov.

Jedna jaskyňa je dlhá 41,163 kilometra?
Áno. Dohromady je na Slovensku vyše 7 242 objavených jaskýň a počet sa stále zvyšuje, lebo každý rok máme objavených zopár nových.
Mnohé jaskyne majú úzke prielezy, komíny, všade trčia skaly.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.