Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.09.2019, 00:00

Keď sa hrá o sekundy. Časovaná bomba je v cievach

  • Mozog je pre odborníkov ešte stále tajomný a doposiaľ neprebádaný orgán, ktorý nás neraz prekvapí.
  • Žiaľ, mnohých dokáže prekvapiť poriadne nepríjemne v podobe ischemickej príhody alebo krvácaním z prasknutej výdute.
  • „Ak pacient príznaky podcení, môže sa mu to stať osudným,“ upozorňuje intervenčný rádiológ doc. MUDr. KAMIL ZELEŇÁK, PhD., FCIRSE, EBNI (46), ktorý sa na tieto problémy špecializuje.
  • Aké sú príznaky oboch diagnóz? Dokáže sa pacient po včasnom zásahu vrátiť do pôvodného života bez akýchkoľvek následkov? Aká je prevencia a čo by sme mali robiť, aby cievy v našom mozgu fungovali bezchybne?
Keď sa hrá o sekundy. Časovaná bomba je v cievach
Zdroj: Dreamstime

Mnoho ľudí si myslí, že rádiológia sa týka iba sonografie a röntgenovania. Stretávate sa aj vy s takýmto názorom?
Áno, ľudia často nevedia, čo je úlohou rádiológov a najmä intervenčných rádiológov, a niektorí laici si dokonca myslia, že rádiológ ani nie je lekár. Že je to pracovník technického zamerania, ktorý obsluhuje nejaké prístroje.

Čo všetko teda rádiológia obsahuje?
Od základných vyšetrovacích metód, či sú to už klasické röntgenové snímky a, ako ste spomenuli, aj ultrazvuk, potom CT alebo magnetická rezonancia a angiografia (zobrazenie cievneho riečiska, pozn. red.). Rádiológia sa však využíva aj na liečebné výkony, vo väčšine prípadov sa na to využíva angiografické pracovisko, do popredia sa dostávajú aj takzvané hybridné techniky: fúzujú sa dáta z CT alebo z MR s metódami nukleárnej medicíny. Kým rádiologické techniky poskytujú skôr štrukturálnu informáciu, techniky nukleárnej medicíny dokážu zobraziť napríklad aj aktívny metabolizmus. Všetky tieto dáta a informácie sa dajú spojiť dokopy a dostaneme hybridný obraz.

Špecializujete sa na liečbu mozgových príhod, ako sa delia a odkedy túto liečbu používate?
Cievne mozgové príhody delíme na ischemické – z nedokrvenia – (tvoria až osemdesiat percent) a hemoragické, spôsobené krvácaním. S touto liečbou máme viacročné skúsenosti: napríklad implantáciu karotických (krčnicových, pozn. red.) stentov vykonávame už od roku 2001 a vnútrocievnu liečbu výdutí mozgových tepien od roku 2003.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 91% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.