Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
27.09.2019, 14:42

Slovenský dobrodruh prešiel Afriku na starom pionieri. Koľko celá cesta stála?

• Vybrať sa do Afriky je vraj snom každého cestovateľa. Ale vybrať sa do Afriky na pionieroch, teda legendárnych motorkách Jawa, ktoré sa kedysi vyrábali v Považskej Bystrici, o tom môžu snívať len blázni zo Slovenska.
  • Cestovateľ a dobrodruh MAREK SLOBODNÍK (30) a jeho štyria priatelia o tom nielen snívali, ale to aj dokázali.
  • Na stroji s objemom poldecáku prešli 15 151 kilometrov a o svojej dobrodružnej ceste nakrútili road movie, ktorý práve teraz dávajú v našich kinách.
  • Kedy je pionier kompletným vozidlom? Ako dlho trvá, kým prestane bolieť zadok? V ktorej krajine stretli najmilších ľudí?
Slovenský dobrodruh prešiel Afriku na starom pionieri. Koľko celá cesta stála?
Zdroj: Marek Duranský

Vybrať sa do sveta na pionieri znie dosť bláznivo, ale vybrať sa na pionieri do Afriky znie ešte bláznivejšie. Prečo vás lákalo prejsť krížom cez čierny kontinent?
Každý cestovateľ vám povie, že Afrika je iná ako zvyšok sveta, a každý cestovateľ ju túži navštíviť. Aj mňa odjakživa lákala, plánoval som sa tam vydať už skôr, ale vyhralo Aralské jazero, ku ktorému sme išli na pionieroch v roku 2010. Ono totiž vysychá a chceli sme ho vidieť ešte pred tým, ako zmizne z povrchu zemského. Hoci, možno ho zachránia, keďže ho napúšťajú...

Koľko kilometrov je to k Aralskému jazeru?
Nachádza sa na hranici Kazachstanu a Uzbekistanu, z Banskej Bystrice to bolo zhruba 10-tisíc kilometrov. Do Afriky sme sa napokon vybrali až o sedem rokov neskôr.

A prečo ste sa rozhodli ísť na pionieroch?
Jasné, že sme mohli ísť na niečom inom ako na „pinčloch“, ale chceli sme ľuďom ukázať, že človek nepotrebuje super nadupaný stroj ani veľa peňazí, ak si chce plniť sny. Kedysi som túžil mať motorku, ale nemal som na ňu peniaze. S kamarátom Rasťom sme si vtedy kúpili dva pioniere. Ten môj bol v luxusnom stave, stál 5 000 korún, čo je v prepočte 170 eur. Rasťov stál tritisíc korún, teda sto eur. Vybrali sme sa na cestu okolo Slovenska, zrazu oproti nám ide motorkár a zakýval nám. Tiež sme mu odkývali a hovorím si, fíha, veď my patríme k motorkárom! (smiech)

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.