Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.10.2019, 16:00

Odborník radí, ako sa vyrovnať s bolesťou. Kedy zaberie aj pohárik vodky?

  • Jeho ordináciou prechádzajú olympionici, vrcholoví športovci, politici aj úspešní biznismeni.
  • MUDr. VÍTĚZSLAV HRADIL (60) je rešpektovaným odborníkom v oblasti rehabilitačného lekárstva a blízkym spolupracovníkom jedného z najuznávanejších fyzioterapeutov na svete, profesora Pavla Kolářa, v ktorého Centre pohybovej medicíny pôsobí ako primár.
  • „Telo má obrovskú schopnosť vyrovnávať sa s rôznymi patologickými vplyvmi. Donekonečna to však nejde,“ upozorňuje.
  • Existuje recept na to, ako zvládať bolesť? Dá sa u dieťaťa rozpoznať, či z neho rastie výnimočný športovec?
  • A ako sa v špičkovom rehabilitačnom centre lieči telo?
Odborník radí, ako sa vyrovnať s bolesťou. Kedy zaberie aj pohárik vodky?
Zdroj: MAFRA/ David Neff

Sťažovali ste sa, že vás bolí chrbát...
Som proste normálny človek, ktorého bolí chrbtica a ktorý nie vždy dbá na to, na čo by mal a čo hovorí svojim pacientom. Je to rovnaké, ako keby ste sa pýtali, prečo má internista infarkt, alebo chirurg zápal žlčníka. Sme len ľudia. Radi hovoríme, čo by sa malo, ako by sa malo, ale dosť často to sami nerobíme.

​Môže sa práca lekára podpísať pod svaly alebo kĺby?
Určite. Lekári z nechirurgických odborov trávia veľkú časť pracovného času pri počítači a kvôli tomu dosť často trpia ich chrbtice, lekári operačných odborov si zase ničia chrbát pri dlhodobom stoji alebo sede pri operačných stoloch. Súčasťou mojej práce je aj to, že pacientom pomáham pomocou manipulačnej terapie a občas sa stane, že sa postavím k pacientovi nie celkom optimálne, zle si nastavím pojazdný stôl, ponáhľam sa, som v strese, neurobím optimálny pohyb a keď ošetrujem napríklad stokilového muža, môže byť problém na svete. Ale môže ísť aj o subtílnu ženu. Keď je to napríklad športovkyňa, ktorá je zvýšene ohybná, pružná a jej pohybové rozsahy sú enormné a ja sa musím pri manipulácii v predklone natiahnuť až na druhú stranu stola, je to podobné, ako keď ráno vstanem, nie som rozhýbaný a natiahnem sa do kufra v aute. Mimochodom, je to jedna z najčastejších príčin ranných „heksenšusov“ – nekontrolovaný predklon. Páni sadnú ráno do auta, natiahnu sa po tašku a už sa nenarovnajú. Ženy zase zdvíhajú deti alebo si ráno umývajú hlavu tak, že sa prehnú cez vaňu, nechajú si pootvorené dvere, ťahá im na chrbát. A ten potom začne hnevať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.