Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
01.12.2019, 00:00

Rakovinu môžu spustiť aj banálne problémy. Lekár upozorňuje aj na často opomínané ťažkosti

  • V 90. rokoch sme sa posmievali tučným Američanom, dnes je obezita epidémiou moderného veku takmer naprieč všetkými vyspelými spoločnosťami.
  • „Ešte pred pár desiatkami rokov pečeň zlyhávala najmä v dôsledku alkoholizmu. Dnes býva najčastejším dôvodom transplantácie pečene jej stukovatenie,“ hovorí prof. MUDr. JULIUS ŠPIČÁK (67), prednosta Kliniky hepatogastroenterológie Transplantcentra pražskej nemocnice IKEM.
  • A varuje aj pred nárastom rakoviny pažeráka, ktorej obvykle predchádza „banálne“ pálenie záhy a práve zmienená obezita.
Rakovinu môžu spustiť aj banálne problémy. Lekár upozorňuje aj na často opomínané ťažkosti
Zdroj: Shutterstock

Aké najzásadnejšie zmeny sa udiali vo vašom odbore počas vašej kariéry?
Posun nastal úplne vo všetkom. Vo vývoji liečiv aj v spôsobe liečby, úplne sa zmenila chirurgia tráviaceho ústrojenstva. Zásadným míľnikom bolo napríklad zavedenie laparoskopickej operatívy (operácia pomocou chirurgických nástrojov a digitálnej kamery, ktoré sa vložia do tela pacienta cez malé rezy – chirurg potom operuje cez monitor, pozn. red.). V roku 1991 som mal v Izraeli možnosť vidieť jeden z prvých laparoskopických úkonov, cholecystektómiu (odstránenie žlčníka, pozn. red.). Keď som potom doma usporiadal seminár, kde som o tom prednášal, prednostovia chirurgických kliník, docenti a profesori, ma pozorovali s posmešným výrazom a hovorili: „Chlapče, takých sme už videli.“ Napriek tomu som už vtedy nepochyboval, že tento objav otočil kolesom dejín a nič nebude ako predtým.

​A medzník v oblasti liekov?
Jedným bolo nepochybne objavenie účinnej redukcie žalúdočnej sekrécie takzvanými blokátormi protónovej pumpy (potlačenie vylučovania kyseliny chlorovodíkovej do žalúdka; a tým aj zmiernenie či potlačenie „pálenia záhy“, ako sa ľudovo označuje reflux, keď sa kyslý obsah žalúdka dostáva do pažeráka a tam poškodzuje sliznicu, pozn. red.). Tieto lieky prispeli prakticky k odstráneniu predtým jedného z najčastejších ochorení, dvanástnikového vredu. Druhým faktorom bolo objavenie jeho pôvodcu, ktorým je baktéria Helicobacter pylori. Vredová choroba sa tak dnes lieči primárne antibiotikami práve v súčinnosti s blokátormi protónovej pumpy. Vďaka tomu som dvanástnikový vred už roky nevidel. Blokátory protónovej pumpy však účinne pomáhajú tiež pri zápale pažeráka, tzv. refluxnej ezofagitíde, čo je ďalšie bežné ochorenie.

Predstavuje táto liečba ideálnu pomoc, ak chorobu „len“ potláča? Alebo by bolo lepšie vyriešiť príčinu, ktorá nadmerné vylučovanie (sekréciu) žalúdočných štiav spôsobila?
Áno, zníženie žalúdočnej sekrécie príčinu zápalu pažeráka nelieči, tou je porucha motility – súhry pažeráka a žalúdka, takže sa do pažeráka dostáva väčšie množstvo žalúdočného obsahu. Ale táto liečba je veľmi účinná, pretože obsah žalúdka, ktorý prichádza do kontaktu s pažerákom, nie je taký agresívny. Ďalšou možnosťou liečby je chirurgické vytvorenie akejsi manžety, ktorá vlastne spodný pažerák čiastočne utesní.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.