Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.12.2019, 00:00

Točia sa okolo nich rôzne povery, považované sú aj za bohov smrti. Prečo je to tak?

  • Už akosi prirodzene ju vďaka jej uprenému „kukuču“ považujeme za múdru, jej nočný život oddávna vzbudzoval rešpekt, ba až strach.
  • „Aztékovia maľovali boha smrti ako sovu a Apači strašili svoje deti, že ich v noci sova unesie,“ tvrdí ornitologička Mgr. LUCIA RUBÁČOVÁ, PhD. (37).
  • Dnes môžete v noci na sovy natrafiť aj v mestských parkoch či na cintorínoch. Sú skutočne sovy múdrejšie ako iné vtáky?
  • Ako to, že dokážu krútiť hlavou takmer dookola? Prečo vznikli povery, že kuvik prináša smrť?
Točia sa okolo nich rôzne povery, považované sú aj za bohov smrti. Prečo je to tak?
Zdroj: archív

My laici považujeme za sovy všetky vtáky, ktoré húkajú a lietajú v noci. Čo všetko z toho sú sovy?
U nás žije desať druhov sov a dva druhy k nám občas zalietavajú. Za sovu určite považujeme niečo, čo lieta v noci, čo má mäkké perie, obrovské oči, ale napríklad toto majú aj lelky – trochu menšie nočné vtáky. Sovy sa od nich líšia mohutným zobákom a obrovskými pazúrmi, aby mohli loviť veľkú korisť, kým lelky sa živia hmyzom. Niekoľko desaťročí prebiehali medzi vedcami diskusie, či sú sovy taxonomicky viac príbuzné našim dravým vtákom, alebo či majú bližšie k lelkom. Napokon molekulárne analýzy priblížili sovy viac k lelkom než k dravým vtákom. U nás žijú: výr skalný, sova dlhochvostá, sova lesná, myšiarka ušatá, myšiarka močiarna, plamienka driemavá, kuvik obyčajný, pôtik kapcavý, kuvičok vrabčí a výrik lesný.

​Ktorá naša sova je najväčšia?
Výr skalný. Samice môžu mať vyše štyroch kilogramov a rozpätie krídel okolo metra dvadsať.

Načo majú tie charakteristické „ušká“ na hlave?
Ľudia si neraz myslia, že sú to uši, ale sú to iba pierka ako ozdoba. Sovy majú uši na bokoch hlavy, sú to pomerne veľké diery v lebke, veľmi rada ich ukazujem študentom. Podobné „ušká“ ako výr má na hlave aj myšiarka ušatá, ktorú si ľudia veľmi často mýlia s výrom. Oproti nemu je to však maličká sovička.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.