Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.12.2019, 00:00

Stvárnil stovky postáv, populárny je v divadle aj televízii. Aké postavy hrá Jozef Vajda najradšej?

• „Herec nesmie žiť život svojich postáv, pretože divadlo je len ilúzia, aj keď dokáže nastaviť zrkadlo. Ja sa každý večer, keď idem spať, „vyzlečiem“ zo svojej postavy a som len sám sebou. Aj s mojimi chybami. Ale iným by som nechcel byť,“ vraví populárny slovenský herec JOZEF VAJDA (64).
  • Stvárnil vyše stovky postáv – ušli sa mu zvodní milovníci, hnusní záporáci a v posledných rokoch si užíva hlavne komediálne roly.
  • „Čím som starší, tým viac sa mi chce viac,“ priznáva v rozhovore pre Tému. Doniesli sme mu niekoľko archívnych fotografií, väčšinu z nich vraj už roky nevidel. A tak začal spomínať...
Stvárnil stovky postáv, populárny je v divadle aj televízii. Aké postavy hrá Jozef Vajda najradšej?
Zdroj: televízia Joj

Spoznávate fúzatého mladíka na fotke z roku 1978?
(Usmieva sa) Samozrejme, veď je to moja prvá rozprávka, ktorú som nakrúcal – Zhŕňajova nevesta. Mal som 22 rokov, akurát som končil VŠMU. Zhŕňajovu nevestu hrala Zuzka Kronerová a jej lakomého manžela Vlado Müller. A tie fúzy? To bola vtedy taká móda, podobne ako sa dnes nosia husté brady.

​Spomínate si, o akej kariére sníval ten mladý herec, ktorý práve končil školu?
Ten mladík ešte do detailov nevedel, čo ho čaká, ale už vtedy vedel, že herecké povolanie bude milovať. Dodnes to tak je, teším sa z každej hereckej príležitosti, z každej roly. Ešte si spomínam, že už vtedy som mal veľké ambície – túžil som dostať sa do Slovenského národného divadla.

To sa vám o pár rokov splnilo.
Áno, v Činohre SND pôsobím od roku 1980. Keby som mal pevnejšie nervy, tak som mohol byť v SND o dva roky skôr. Totiž, ja som mal prisľúbené, že ma vezmú už v roku 1978, keď som skončil školu, ale stále mi nechodil akceptačný list. Napokon som podpísal zmluvu s Novou scénou, kde o mňa mali záujem, a just v ten deň mi prišiel akceptačný list z SND. Rok som bol teda na Novej scéne, potom som šiel na vojnu a po vojenčine som prijal angažmán v národnom.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.